Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdybyste vyhráli, zmizel by náboj

Česko

SERIÁL LN KOMU FANDÍ CELEBRITY

Marián Labuda herec

Bude to bratrovražedný souboj, anebo „obyčejný“ kvalifikační zápas mezi fotbalisty dvou sousedních zemí? Prý ani jedno z toho. „Půjde o duel mezi ještě nedávnými bratry, kteří jimi vlastně zůstali,“ přemítá herec Marián Labuda (64) před středečním duelem Česko–Slovensko.

Možná tak uvažuje i proto, že hraje jak na rodném Slovensku, kde žije v Borince u Bratislavy, tak v Praze a Brně. „Ale nejvíc času trávím na Slovensku, v Praze ani v Brně byt nevlastním,“ kroutí hlavou podsaditý chlapík nevysoké postavy, který o sobě často říká, že je hercem československým.

Komu tedy bude držet palce?

Tváří se diplomaticky.

„Vzhledem k budoucnosti našich fotbalových vztahů by mělo vyhrát Slovensko.

Obávám se totiž, že kdybyste zase vyhráli vy, vytratil by se z našich vzájemných zápasů náboj,“ rozjímá.

Hned všechno upřesní.

„Neříkám to proto, že bych nějak vášnivě fandil Slovensku, zarytým příznivcem rozhodně nejsem, ale z toho vývoje mi to tak vyplývá.“

Dobře ví, že ve středu obrany slovenského týmu kraluje Martin Škrtel, stoper FC Liverpool.

„Jako vůbec první Slovák si vybojoval v sestavě Liverpoolu pevnou pozici, což je fantazie. Jenže já vždycky obdivoval osobnosti, díky kterým diváci nesledovali jen fotbal, ale taky show. Andrej Kvašňák, Laco Petráš, Jožka Adamec – to byli hráči podle mého gusta,“ pokyvuje hlavou.

Hned ale doplní: „A samozřejmě Antonín Panenka, kvůli němu jsem chodil na Bohemku, ať už v Praze, nebo na Slovensku,“ zasní se. „Jeho bělehradskou penaltu by měli vystavovat ve fotbalovém muzeu,“ dodá s úctou v hlase.

Oblíbený divadelní a filmový herec mluví česky, slovenský přízvuk je velmi nepatrný.

V posilovně jako doma „A divíte se? Vždyť jsem se česky prostě naučit musel,“ připomene svou roli zavalitého řidiče náklaďáku Pávka v kultovním filmu Vesničko má středisková.

Jako kluk hrál s vrstevníky fotbal, hokej, registrovaný však nikdy nebyl. „Brzy jsem se chtěl stát hercem, už v dětství.“

Fotbal prý už asi deset let sleduje jen prostřednictvím obrazovky, ale sportuje pořád. „Pravidelně chodím do posilovny, na vycházky, rád se hýbu. I když, pravda, vidět to na mně moc není,“ usmívá se.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...