Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když hajlují všichni, nejde o trestný čin, řekl soud

Česko

  15:39
BRNO - Hajlování na maškarním plese ultrapravicového uskupení Národní odpor zůstane bez trestu. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Šéf žalobců se neúspěšně pokusil zvrátit osvobozující verdikt pražských soudů nad hajlujícím účastníkem plesu.
Neonacisté (ilustrační foto)

Neonacisté (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Soudy rozhodly, že hajlování v tomto případě není veřejně spáchaným trestným činem, protože se ho muž dopustil na uzavřené akci, kde hajlovali všichni přítomní. ČTK to dnes zjistila z databáze rozhodnutí NS.

O tresný čin nejde, hajlovali všichni

Sporná událost se stala loni před Vánoci. Na vánoční maškarní ples Národního odporu v jednom z pražských barů přišel jeden z účastníků v karnevalové masce Adolfa Hitlera. Když jej viděli přítomní lidé, začali jej zdravit typickým gestem a provolávali nacistický pozdrav Sieg Heil. Jejich počínání zůstalo zachyceno na videozáznamu, který později analyzoval soudní znalec. Většinu z nejméně 15 hajlujících se ale nepodařilo identifikovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Obžaloba původně tvrdila, že se muž veřejně dopustil podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle trestního zákona je ale trestný čin spáchán veřejně tehdy, pokud jsou přítomné více než dvě osoby odlišné od pachatele. Tato podmínka podle Nejvyššího soudu splněna nebyla, protože podle dostupných informací hajlovali všichni přítomní. Na místě tak nebyl nikdo, koho by jejich počínání mohlo ovlivnit nebo pohoršit.

"Pachatel se nemůže dopustit trestného činu veřejně jednáním před osobami, které se tohoto jednání dopouštějí společně s ním, to jest fakticky před spolupachateli," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Michalem Miklášem.

Verdikt padl už koncem léta bez ústního jednání, nyní jej soudci zpřístupnili v databázi rozhodnutí. Nejvyšší státní zástupce v dovolání například tvrdil, že jasným úmyslem obviněného bylo projevit svůj pozitivní postoj k neonacistickému hnutí před dalšími lidmi, kteří se akce zúčastnili. Podle žalobců není podstatné, zda přítomní také sympatizují s neonacistickým hnutím. Čin prý vykazuje i dostatečný stupeň nebezpečnosti pro společnost.

Pod vlivem alkoholu

Obviněný ve vyjádření k Zemanovu dovolání uvedl, že nejvyšší státní zástupce chce kriminalizovat již pouhou jeho účast na akci. Doplnil, že za dané situace jsou všichni účastníci akce spolupachatelé, a tím pádem čin nikdo z nich nespáchal veřejně. Hajlování prý bylo spontánní, trvalo asi sedm vteřin a obviněný údajně vyslovil jen část pozdravu Sieg Heil, navíc zcela zjevně pod vlivem alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ:

Muž se hájil také poukazem na svou bezúhonnost. Své jednání zpětně označil za nepatřičné. Nacistické hnutí prý striktně odsuzuje a v žádném případě se neztotožňuje s jeho ideály. Z anonymizovaného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že hajlující muž je vzděláním právník.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...