Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Když je byt špatně navržený, nábytek problém nevyřeší

Česko

„Tlak developerů i klientů na cenu je tak vysoký, že na skutečně kvalitní architekturu u nás prostě nezbývají finance. Vnější vzhled domů se sice mění, ale pokud jde o interiéry a vnitřní rozvržení, tam vývoj zamrzl před dvaceti lety,“ říká architekt Petr Slavíček.

* LN Jaká je podle vás úroveň současné architektury rezidenčního bydlení?

Jedna věc je, co kreslí architekti pro atypické požadavky od klientů. To je velmi malá část trhu, tak 10 až 15 procent, a to jsem možná ještě příliš velký optimista. Tito klienti jsou lidé, kteří chtějí něco jiného než ostatní a většinou mají nadstandardní příjem. V těchto případech je zhruba pět až sedm procent architektury, která by se mohla povést. Zbývající část klientů, těch 85 až 90 procent, jsou ti, kteří kupují developerské projekty. Jejich fantazie se buď omezuje na to, že si kupují byty a domy od developerů, anebo si kupují již hotové projekty na dům, který si chtějí postavit. A úroveň architektury v té většinové skupině je velmi nízká.

* LN Takže kvalitní architekturu si mohou dovolit jen lidé s nadstandardními příjmy, kdežto těm ostatním nezbývá než si koupit už hotové bydlení?

Ne, to není tak, že by si projekt vlastního domu mohli dovolit jen lidé s extrémně vysokými příjmy. Cena projektu se dnes pohybuje mezi pěti až sedmi procenty ceny domu, v některých případech je to deset procent. A nedá se říct, že by na to 90 procent lidí nemělo.

* LN Jaký je podle vás vztah developerů k architektuře?

Developer má obecně jeden cíl: postavit dům s co nejvyšším počtem bytů a těch co nejvíc prodat. Proti němu stojí klient, jehož záměrem je kvalitně bydlet. Respektive získat takové bydlení, které by naplnilo všechny jeho potřeby. Jenže přehlídka bytů je tak slabá, co se týče rozličnosti, vybavení a skladby místností, že si nemá kde vybrat. Pak je u něj důležitá lokalita a cena. Nechci říct, že se liší český developer a zahraniční, jde o obecný problém, který se objevuje všude na světě.

Pokračování na straně 42

Dokončení ze strany 39

* LN Není problém i v architektech? Nesoustředí se víc na estetiku než na funkčnost?

Jedna věc je estetika, druhá je praktičnost. Co se týče estetiky, není tu málo architektů, kteří jdou svojí individuální cestou a neustále se vzdělávají ve svém oboru nebo se inspirují v zahraničí. V případě interiérů je však situace tristní, na to se specializuje jen velmi málo architektů. I o většině dobrých architektů se dá říct, že interiéry příliš neřeší. U nás je také problém v tom, že většinu developerských akcí řeší pořád ti samí architekti, kteří to řeší už od revoluce a dělají stále stejné chyby. A tlak developerů i klientů na cenu je tak vysoký, že na skutečně kvalitní architekturu u nás prostě nezbývají finance. Vnější vzhled domů se sice mění, ale pokud jde o interiéry a vnitřní rozvržení, tam vývoj zamrzl před dvaceti lety. Dispozice zůstávají všude stejné: stejné plochy místností, počty oken, dveří, malé vstupní chodby, žádné úložné prostory, spíže a komory. U větších, dražších bytů jsou dispozice lepší, je tam přece jen více prostoru. Ale u těch menších se situace nezměnila.

* LN Mnoho developerů ovšem nabízí služby bytového architekta v ceně bytu. Tak se dá ještě leccos zachránit, ne?

Je rozdíl mezi tím, co je architekt schopen v interiéru udělat, a tím, co v reálu opravdu udělat jde. Když přijde do developerského projektu architekt, řekne, že v chodbě se nedá otočit, neprojdou vedle sebe dva lidi, nedají se tam dát šatny, chybí úložné prostory, niky a tak dále. To je problém dnešní developerské výstavby.

* LN I když je prostor špatně vyřešen, lze to dohnat nábytkem a doplňky?

Když je byt špatně navržen, nábytek už problém moc nevyřeší. Ale člověk si časem zvykne na všechno. Když už byt koupíte, co vám také zbývá.

* LN Dobře, ale určitě lze vylepšit vzhled interiérů.

To se dá dohnat. Můžete použít tapety, barvy, dlaždice, relativně cokoli. Ale jestliže máte spojený obývák s kuchyní a tvar je čtvercový, nemáte kam dát pořádnou digestoř, pomalu se vám tam nevejde ani jídelní stůl. Hodně projektů takhle bohužel vypadá.

* LN Vyplatí se developerům investovat do velmi kvalitních materiálů a nadstandardních prvků? Požadují to lidé vůbec?

Většinu developerských projektů kupují lidé, kteří spadají spíše do průměrné příjmové vrstvy. Jejich životní úspory musely padnout na koupi bytu a ještě se většinou zadluží u hypotečního ústavu. Pak už nemají na nadstandard finance. Koupí byt za určitou cenu a málokdy pak jdou a mění obklady a dlažby a snaží se do něj zasáhnout.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...