Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Když je kotě doma samo

Česko

BYDLENÍ SE ZVÍŘATY

Začátky

* Konečně se k vám nastěhovalo kotě. Možná jste si na jeho první dny v novém domově dokonce vzali krátkou dovolenou, abyste mu co nejvíce usnadnili navykání na nové prostředí.

* Jakmile ale půjdete znovu do práce, bude muset kotě vydržet nějakou dobu samotné. Na samotu byste ho měli opatrně, ale cíleně navykat.

Přitom byste měli dodržet několik pravidel, která mu novou situaci usnadní.

* Dospělá kočka chovaná jako jediná v domácnosti by neměla být sama déle než 5 až 6 hodin denně. Pokud pracujete na plný úvazek, možná by stálo za úvahu pořídit si ještě jedno kotě.

Jak zajistit bezpečí * Vytvořte mu bezpečné prostředí.

Vzhledem k nevyčerpatelné nápaditosti malých koťat a mnoha zdrojům nebezpečí, které skrývá byt, je vhodné nechávat kotě o samotě jen v pečlivě zabezpečených prostorách.

* Obzvlášť důležité je odstranit z této místnosti veškeré zdroje nebezpečí. K těm patří elektrické kabely, jedovaté rostliny, čisticí prostředky a jiné látky obsahující chemikálie, ale také špičaté nebo ostré předměty, které mohou způsobit zranění.

Osudným mohou být pro kotě vyklopená okna. Když se bude snažit protlačit škvírou do lákavého okolního světa, může to skončit i jeho smrtí.

* Pro počáteční období určete jeden pokoj v bytě jako „kočičí“, ve kterém můžete mladou kočku nechat bez velkých obav o samotě. Musí tam mít v každém případě k dispozici záchod, čerstvou vodu a případně i krmení.

* Nábytek a všechny předměty, které lákají ke schovávání, jako například pračka, musejí být vždy zavřené a přistavené těsně ke zdi.

Tak v nich kotě nemůže uvíznout ani ho tam nemůžeme nedopatřením zavřít.

* Zabezpečte těžké předměty, které se mohou převrátit nebo spadnout. Aby se nenudilo...

* Vaše kotě teď má bezpečný pokoj, což však neznamená, že ho tam můžete nechat samotné celý den.

Aby kotě během vaší nepřítomnosti nevyvádělo žádné lumpárny, postarejte se o to, aby se nenudilo. * Zaměstná ho kočičí strom a pár hraček. Možná jste si všimli, že kotě má obzvlášť rádo nějakou konkrétní hračku. Tu mu pak můžete dávat pokaždé, když bude muset zůstat o samotě, aby si samotu pozitivně spojilo právě s touto hračkou.

* Poschovávejte pár granulí, aby se kotě během vaší nepřítomnosti zaměstnalo jejich hledáním.

* Oblíbené jsou i malé předměty, které jsou zavěšené na provázku ve vzduchu. Jejich chytání má oproti hrám s míčkem tu výhodu, že se hračka nezakutálí pod skříň.

Co mu pořídit * Ve specializovaných obchodech se kromě míčků, plyšových myší nebo sáčků s kočičí mátou prodává i celá řada přístrojů, s nimiž se kočky zabaví samy nebo ve dvou: kyvadla povzbuzující k chňapání nebo „kočičí rulety“, u nichž je třeba vylovit kouli z krabičky. Zábavu zajistí i kartonová krabice s šustivým papírem.

* Kočku můžeme zabavit i vhodným bytovým zařízením. Velký kočičí strom láká k broušení drápků a zdravému cvičení. Sedátko u okna nabízí zajímavý výhled. A při pěkném počasí můžeme přes den zpřístupnit i balkon - pokud je zabezpečen kočičí sítí.

O autorovi| Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Naše kočky