Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Když je kritériem sledovanost

Česko

Pokud je ocenění Anděl odrazem české hudební scény a oceňovaní interpreti její špičkou, byl čtvrteční večer opravdu smutná podívaná.

„Sunshine nejsou ignoranti, a proto děkují členům akademie, že zvolili desku Dreamer rockovým Albem roku Anděl 2007. Neúčastnili jsme se předávání cen, protože nesouhlasíme s koncepcí pořadatelů a podobou ceremoniálu. Podle našeho názoru by si kritici, hudební média, fanoušci i samotné kapely a interpreti zasloužili důstojné hudební ceny, a ne tuhle parodii! Doufáme, že naše pohnutky pochopíte a zachováte nám přízeň.“ Tento vzkaz se objevil na stránkách pražské skupiny Sunshine, která měla za své loňské album Dreamer převzít cenu za Nejlepší rockové album. Večera v O2 Areně se ale nezúčastnili a cenu ponechali jejímu osudu. Póza, nebo upřímný postoj kapely, která se podobných akcí nemá potřebu účastnit?

Každý hudební interpret je za ocenění své tvorby vděčný (ostatně i Sunshine jsou), ale otázkou je, zdali k tomu potřebuje „parodii“, jakou předávání cen Anděl 2007 bylo. Kromě přehlídky samotných oceňovaných, kteří se už léta nemění, ať vydají sebeprůměrnější nebo vůbec žádné album, byl zoufalý i celý doprovodný program, jehož „vrcholem“ bylo (kromě zavedených jmen Gott, Bílá, Langerová, Kolář) vystoupení zoufale podprůměrné německé popové kapely Marquess, o němž se radši ani sama Akademie populární hudby nikde nezmiňuje. Další paradoxy?

Když ředitelka v minulých letech oceňovaného festivalu Colours of Ostrava Zuzana Holušová poznamenala, že „je čas na změnu“, asi netušila, jak obecnou platnost její přání bude mít. Cenu za Událost roku sice nakonec skutečně převzali pořadatelé letního festivalu Rock for People (který vloni do Hradce Králové přivezl např. The Hives, The Killers, Basement Jaxx nebo NoMeansNo), ale mnohem víc by potřebovali vyměnit stále stejní výherci kategorií Zpěvák, Zpěvačka a Skupina roku, kteří svými tvářemi a léta stejným hudebním projevem neustále zabírají místo novým, zajímavějším kapelám. Které se u nás, v kontextu hudebních ocenění, mačkají v koutě žánrových Andělů, přitom svou velikostí a úspěchem tento stín překročily dávno.

Další paradoxy? Objevem roku se stala Markéta Irglová. Vzhledem k tomu, že o ní prakticky až do nominace na Oscara nikdo nevěděl (resp. „akademikové“ si jí do té doby nevšímali, ačkoliv desku Swell Season natočili s Hansardem už v roce 2006), působí ocenění jako velmi levná záplata. Na druhou stranu, kdyby Objev roku vyhráli Le Monde (projekt Petera Fidera, autora mj. skupin Holki a Verona) nebo plzeňský boyband Mandrage, asi by to bylo ještě trapnější.

Zdá se, že hlavní kategorie nikoho nepřekvapí, tak alespoň občas překvapí výroky interpretů samých. „Celý rok se pořád někde psalo, že je všechno špatně, tak jsem si říkala, že asi budu muset ještě chvíli počkat a ještě trochu bojovat, abych něco mohla získat... a teď mě to prostě zaskočilo, asi nejvíce jako kdy nějaká cena,“ svěřila se Aneta Langerová, nová Zpěvačka roku. Pro Langerovou z toho ocenění plyne nejméně to, že už nebude muset čekat ani bojovat a že její druhá deska Dotyk nebyla špatná a její turné nebyl propadák. Kromě Zpěvačky roku získala také ocenění Osobnost roku, o kterém svými hlasy rozhodli diváci. Dalšími nominovanými byli Bílá a Víťa Starý z kapely Mandrage(!).

„Kterou zastupujeme...“ „Objevem je pro mě Ewa Farna, kterou zastupujeme. Přestože jí je třináct let a bulvár do ní šije hlava nehlava, tak si myslím, že na českém hudebním trhu nemá obdoby,“ řekl vloni šéf Akademie populární hudby, textař a majitel ostravské agentury Petarda Production Petr Šiška. Farna se letos pochopitelně ucházela o Zpěvačku roku.

Ještě hloupěji snad působí ocenění Zpěváka roku, které putovalo vokalistovi Monkey Business a G-Point Hunters Matěji Ruppertovi. Ten se vloni realizoval také jako česká celebrita živící stránky Blesku, Aha! nebo Super. V konkurenci s Petrem Kolářem, muzikálovým zpěvákem, bývalým členem mj. kapely Arakain, a Michalem Hrůzou, bývalým frontmanem Ready Kirken, asi ale nebylo tak těžké uspět. Když přijde řeč na to, proč se z předávání Anděla stala taková monstrakce, odpoví Šiška: „Každý rok se jména vystupujících a nominovaných budou ze třiceti, čtyřiceti procent opakovat. Tak hledáme další formy, jak dostat tu muziku do širšího spektra. A nebudu zakrývat, souvisí to i s tím, že generální partner Allianz má jednu z tvrdých podmínek - výslednou sledovanost. My se zavazujeme, že Desku roku a Anděly budou sledovat více než dva miliony lidí.“ Nejdříve by bylo dobré spočítat, kolik jmen se skutečně opakuje. A pak na rovinu říct, že nejdůležitější je sledovanost. To je rozhodně zajímavé kritérium.

VÝSLEDKY ANDĚL

ALLIANZ 2007

Skupina roku

Chinaski

Objev roku

Irglová Markéta

Album roku pop & dance

Monkey Business - Objects of

Desire and Other

Complications

Album roku rock

Sunshine - Dreamer

Zpěvačka roku

Langerová Aneta

Zpěvák roku

Ruppert Matěj

Skladba roku

Tata Bojs - Pěšáci

DVD roku

Hapka, Horáček - Strážce

plamene v obrazech

Událost roku

Rock for People

Videoklip roku

Monkey Business - Kit Bike,

námět: Roman Holý, Pavel

Mrázek, režie: Pavel Mrázek,

Matěj Ruppert

Nejlepší zvuková

nahrávka roku

Čechomor - Sváteční,

zvukový mistr: Andrej Lažo

Nejlepší obal roku

Monkey Business - Objects of

Desire and Other

Complications

Síň slávy

Karel Černoch

Cena prezidenta APH

Projekt Tříkrálová sbírka,

Mons. Jan Graubner

Hudební osobnost roku

Aneta Langerová

„Kritici, hudební média, fanoušci i samotné kapely a interpreti by si zasloužili důstojné hudební ceny, a ne tuhle parodii,“ deklarovala kapela Sunshine na svých stránkách. Pro cenu za loňské album Dreamer si nepřišli, tak na stejném místě alespoň poděkovali.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...