Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když lidé neletí, vraťte jim příplatky, žádají cestovky

Česko

PRAHA Ke každé letence musí lidé připlatit ještě stovky až tisíce korun za palivový příplatek. Zahraniční letecké společnosti ale tyto příplatky v případě storna často přestávají vracet. Podle cestovních kanceláří a prodejců letenek tím porušují české zákony.

„Pokud není palivový příplatek součástí ceny letenky, nemá letecká společnost právo na jeho zadržení,“ řekl Viliam Sivek, předseda Asociace cestovních kanceláří.

Ta se proto spojila s tuzemskými prodejci letenek a žádají okamžitou nápravu situace. S žádostí o pomoc se chtějí obrátit i na ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí. V krajním případě jsou připraveni přistoupit až k bojkotu provinilých aerolinek. Mezi ně patří například British Airways, Lufthansa, Air France-KLM nebo Finnair.

Podle asociace totiž aerolinky, které při zrušení letu palivové příplatky nevrací, jednají nejen v rozporu s dobrými mravy, ale i v rozporu se zákonem o cenách a s občanským zákonem.

„Pokud letecká společnost tvrdí, že částka obsažená v palivovém příplatku je nezbytná pro let, nemůže ji zákazníkům účtovat zvlášť,“ vysvětlil Sivek.

V takovém případě by totiž aerolinky porušovaly zákon o cenách, protože letenka má obsahovat reálné náklady na let a přiměřený zisk.

Více čtěte na straně 15

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...