Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Když máme pykat my, tak i soudci

Česko

Poslanci ČSSD a KSČM se „nakazili“ bojovnou náladou odborů. Na omezení imunity ale nakonec vládě kývli

PRAHA „Pěkně děkuji za takovou vládu. Pěkně děkuji za takové reformy!“ To není heslo z demonstrace odborů, ale úryvek ze včerejší debaty ve sněmovně. Téměř ve stejnou chvíli, kdy se demonstranti v ulicích Prahy začali pomalu rozcházet, totiž jejich rétoriku převzali poslanci ČSSD a KSČM ve sněmovně. A nevynechali jedinou možnost, jak se do vlády kvůli úsporným opatřením opřít.

Úřadující šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka třeba nařkl vládu, že ze státních zaměstnanců udělala „nepotřebné sádlo“. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik zase hřímal, že „občané nejsou mravenci“, na kterých může vláda jako „malý paličatý chlapec“ dělat pokusy. Oba pak navrhli do programu schůze body, ve kterých chtěli vládu za úsporná opatření kritizovat. Marně. Koalice jejich pokus odmítla.

„Zdecimovaní hasiči“ K věcnému jednání se zákonodárci dostali zhruba až po dvou hodinách. I během něj však někteří opoziční poslanci nedokázali udržet emoce na uzdě. Poslanec ČSSD David Rath vycítil například příležitost při projednávání novely, která má vládě umožnit využít při živelních katastrofách hasiče. „Je to hezké v situaci, kdy přijde katastrofa a potřebujeme pomoc hasičů, když vláda přitom zdecimuje hasičský záchranný sbor,“ hřímal poslanec.

Ještě něž však Rath dostal příležitost k další exhibici při projednávání návrhu na zrušení zdravotnických poplatků, podařilo se poslancům v prvním čtení odsouhlasit omezení imunity. Na návrhu, k jehož schválení bude nakonec potřeba 120 poslaneckých hlasů, se vzácně shodli zástupci koalice i opozice. „Jsem ráda, že to prošlo do dalšího čtení. Koalice i ČSSD jasně projevily vůli imunitu omezit, takže se to snad ještě do konce roku povede,“ pochvalovala si Karolína Peake z VV. „Jasně jsme vyjádřili názor, že je potřeba o omezení imunity jednat,“ komentoval spolupráci s vládou poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Pokud návrh nakonec opravdu začne platit, přijdou poslanci a senátoři úplně o přestupkovou imunitu. Trestněprávní imunita jim pak bude platit jen v době výkonu mandátu. „Doteď, pokud sněmovna odmítla poslance vydat k trestnímu stíhání, tak to stíhání bylo vyloučeno navždy,“ vysvětlila Peake.

Sociální demokraté budou navíc podle Tejce požadovat, aby omezení imunity neplatilo jen pro zákonodárce. „Jsem přesvědčený, že není důvod, aby soudci byli v jiném režimu než poslanci a senátoři,“ uvedl. Pozor si však budou muset dát poslanci na Ústavní soud. Ten by totiž podle Tejce mohl změnu podmínek pro již stávající poslance odmítnout. „Aby se nestalo, že schválíme ústavní změnu, kterou následně Ústavní soud zruší,“ uvedl poslanec.

***

CO JEŠTĚ PROŠLO

* Elektronické občanky: V nových elektronických občanských průkazech by se do budoucna nemělo uvádět rodné číslo, rodinný stav ani bydliště.

Předpokládá to novela zákona o základních registrech, která má zároveň zlepšit funkčnost těchto databází, zejména základního registru obyvatel. Novelu sněmovna podpořila v prvním čtení.

* Pobyt cizinců: Povolení k pobytu asi budou s biometrickými údaji a zaměstnavatelé budou spoluodpovědní za zaměstnané cizince. Novela, kterou poslanci schválili v prvním čtení, zavádí také takzvanou modrou kartu.

Cizince by opravňovala k dlouhodobému pobytu i k výkonu zaměstnání, jež vyžaduje vysokou kvalifikaci.

O jejím udělení by mělo rozhodovat ministerstvo vnitra.

* Živelní katastrofy: Vláda možná bude moci v budoucnu při živelních katastrofách využít kromě vojáků i hasiče. Počítá s tím novela zákona o krizovém řízení, kterou sněmovna vyslala do druhého čtení. Zákon také ukládá krajům a obcím s rozšířenou působností povinnost zpracovat krizové plány a upřesňuje kompetence při přípravě těchto plánů.

Autor: