Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když nastupuje strašení místo řešení

Česko

HI-TECH DIÁŘ Půjčovat si do titulku politická hesla nemusí být zrovna nejlepší nápad, ale v tomto případě lze jen těžko najít přiléhavější frázi: když se totiž někdo pokusí natočit osvětu pro děti o nebezpečích internetu, výsledek se může mnohdy minout účinkem.

Doba ve všem přitvrzuje. To se bohužel nevyhýbá ani osvětovým kampaním. Jako dobrý případ poslouží například ty týkající se motorismu. Tytam jsou inteligentní a poučné dvouminutovky od Besipu, které na krátkém prostoru uvedly problém, osvětlily možná rizika a nabídly přijatelné řešení. Namísto nich tu máme nic neříkající a expresivitou přetékající Renčovy klipy. Doplněné o velké černé čtverce zakrývající podstatné scény připomínají filmový experiment, za který by se nemusel stydět ani Dziga Vertov.

A co teprve když se nás někdo snaží poučit o nebezpečích číhajících na internetu na děti. Pro média jsou takové případy doslova zlatým dolem, protože v nich najdete všechno, co správně úderná reportáž potřebuje: ohrožené dítě, temně sexuální náboj, anonymní zápornou postavu a nedokonalou legislativu, jež to všechno neumí náležitě potrestat.

Když si pak o internetu děláte názor jen na základě televizního zpravodajství, snadno podlehnete dojmu, že je to síť pedofilů, sexuálních násilníků, teroristů, podvodníků a narušených studentů připravujících útoky ve školách. Pak se nelze divit názorům některých důchodců, které se často stávají terčem vtipů, že by „...všechny ty internety zakázali“.

Bohužel ani kampaň Seznamsebezpecne. cz, za kterou stojí kromě Seznamu i Nadace Naše dítě, Linka bezpečí a Policejní prezidium, se tento obraz nesnaží nijak změnit. Už jen volba moderátora, který v televizi s entuziasmem sobě vlastním prezentuje utrpení lidí v extrémních životních situacích jako zajímavou podívanou, napovídá, že nejde ani tak o to lidi poučit, jako spíš vystrašit. Kampaň sice doprovází také desatero správného chování na internetu, ale při jeho naplnění dojdete nakonec k závěru, že by stačil jenom jeden jediný bod: Hlavně ten internet vůbec nepouštějte, je to strašně nebezpečné! Pokud se tvůrci kampaně snažili právě o toto, pak se jim to nejspíš povedlo. Jen je mi líto všech těch dětí, jimž rodiče pro jistotu zakážou přistupovat k internetu, což je do budoucí života možná poznamená víc než všechna ta mediálně nafouknutá nebezpečí.

O autorovi| Ondřej Pohl, vedoucí sekce Svět techniky Lidovky.cz

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?