Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Když nemáte na daně

Česko

Nemáte na zaplacení daňové povinnosti?

Požádejte správce daně například o odklad placení.

Případy, kdy poplatník nemůže daň zaplatit, řeší § 60 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků s názvem „Posečkání daně a povolení splátek“. Je rozhodně dobré si ho prostudovat a seznámit se s právy i povinnostmi poplatníka v takové situaci.

Zákon říká, že na žádost může správce daně povolit daňovému dlužníkovi posečkání daně nebo její zaplacení ve splátkách. Daň tedy můžete zaplatit později nebo si ji můžete rozdělit na menší části, které budete platit postupně. Platí to zejména v případech, kdy by bylo okamžité zaplacení spojeno s vážnou újmou pro dlužníka nebo pokud dlužník peníze prostě nemá.

Je tedy třeba dohodnout se s finančním úřadem - ten určí podmínky, za nichž máte daň zaplatit (například dokdy, v jakých splátkách). Pokud tyto podmínky dodržíte, podle odstavce 4 zmíněného paragrafu nemusíte platit „úrok z prodlení“.

Zákon ale pracuje ještě s jiným termínem, „úrok z odložené částky“. Jednoduše řečeno, jde o úrok z toho, co finančnímu úřadu dlužíte a zaplatíte teprve v budoucnu.

Než nezaplacené peníze dodáte, zaplatíte úrok z odložené částky „ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o sedm procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí“.

K pochopení formulace je třeba podívat se do tabulky a po jednoduchém výpočtu se vyjasní, že k 1. 1. 2009 je výsledný úrok 9,25 % za rok. Další platba vás ještě čeká. „Žádost o posečkání nebo splátky daně“ vás totiž přijde na 400 Kč správního poplatku. Postup při rozhodování o povolení žádosti odložit daň Správce daně bere v úvahu hlavně to, jak jste dokázali žádost vysvětlit a zdůvodnit. S omluvou typu „peníze jsem utratil za snowboard a výlet na hory“ asi neuspějete. Jde-li všechno hladce a úředníci na finančním úřadě žádost schválí, správce daně vám úrok předepíše za celou dobu odložení platby a o výši úroku vás vyrozumí. Úrok však budete muset zaplatit brzy - do osmi dnů od vyrozumění. Daň pak můžete doplatit později podle dohodnutého splátkového kalendáře nebo k pevnému datu najednou.

Za situace, kdy vám finanční úřad nevyhoví, se nelze odvolat. V tom případě bude na daňový nedoplatek aplikován paragraf 63 a sankcí bude „úrok z prodlení“. Výše úroku je od prvního ledna letošního roku 16,25 % za rok.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...