Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Když nevím...

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Když nevím, tak se zeptám, to je známé. Pokud je koho, dovolím si dodat. Většinou sice vím, ale ne pokaždé: třeba teď. Nevím totiž, co si mám myslet o chystaném zákonu o účastnících protikomunistického odboje a účastnících odporu proti komunismu. Sama bych se o žádné uznání nikdy nehlásila, proč taky? Nevážím si lidí kvůli tomu, jakého se jim dostalo ocenění, ale kvůli tomu, jak je znám a co udělali – případně neudělali. Proč by si tedy měl někdo zrovna mne vážit víc, když se přizdobím nějakou medailí? Na druhé straně znám několik lidí, kteří by takové státní ocenění a uznání přivítali, a jsou to lidé, k nimž mám velikou úctu. A samozřejmě bych jim medaili z duše přála, určitě si ji zaslouží. Pročetla jsem si pozorně zmíněný zákon, přečetla jsem si debatu, kterou nad ním vedli senátoři, a doufala jsem, že se mi vyjasní a dokážu zaujmout nějaký „silný“ názor. Nevedlo se mi to. Z mého hlediska je zákon sporný. Především bych dala přednost tomu, aby o udělení či neudělení statusu odbojáře či účastníka odporu rozhodoval někdo konkrétní, jako třeba o státních vyznamenáních. Navrhnout kandidáta na státní vyznamenání může kdekdo a hlava státu rozhodne – chce-li, udělí, nechce-li, neudělí. Tady má ale rozhodovat úřední aparát a žádat může jen kandidát sám. Jistě, dalo by se namítnout, že lidé jako já nepožádají a nedostanou, jiní zase požádají a dostanou. Přece jen ale obvykle člověka posuzují ostatní, kteří nedospějí vždycky ke stejnému názoru jako on sám a mohou se mýlit, zvlášť když dotyčného ani okolnosti nemohou dokonale znát.

Nemohu moc mluvit o tom, co se dělo v padesátých letech, nezažila jsem to a nejsem historička, takže nemám tehdejší dobu nastudovanou tak dobře, abych si troufla posuzovat, co byl odboj, kolik bylo odbojářů a kolik obětí. Laicky soudím, že obětí bylo několikanásobně víc než těch, kdo proti tehdejšímu režimu nějak aktivně vystupovali, jenže přesné procento? Bude ještě nepochybně chvíli trvat, než k němu historici dospějí. (A taky s tím mám trošku problém – oběti si úctu nezaslouží?)

Vracet se k období 1945–48 je nesnadné – byl Heliodor Píka odbojář, nebo nebyl? A Milada Horáková?Se sedmdesátými a osmdesátými léty to taky není jednoduché: byli signatáři petic ze sedmdesátých a demonstranti z osmdesátých let odpůrci komunismu? A byl vůbec normalizační režim, který ve druhé polovině osmdesátých let už notně korodoval, totalitní? Opravdu si dělal nárok na totální ovládnutí lidského konání? V pozdních dobách komunismu přece kdekdo věděl, že stačí předstírat, že není potřeba věřit, že si v soukromí může říkat a dělat, co chce, že jde jen o míru odvahy. Ale možná to politologové vidí jinak.

A tak dumám a nevím. Snad ale bude lepší věřit, že skutečně nejde o nic jiného než o uctění lidí, kteří touží po uznání, a potlačit všelijaká podezření, která se mi rodí v hlavě – jako že někteří teď, když se to může, veřejně vyslovují něco, co si dřív říct netroufli. Ale kdybych měla o přijetí zákona rozhodovat – nevím.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...