7. února 2014 10:01, aktualizováno  11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když projde zrušení lustrací, odejdou lidovci z koalice, řekl Bělobrádek

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda lidovců Pavel Bělobrádek. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři. Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté.

ČSSD i ANO i přes tuto hrozbu počítají s tím, že nezavážou své poslance, aby hlasovali proti.

"My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by bylo prohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona do dalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci," řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve Sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě před hlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února. KDU-ČSL v úvodu pátečního jednání poslanců neprosadila, aby dolní komora dokončila projednávání předlohy pevně ještě týž den. Její návrh podpořila drtivá většina poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu a jen jednotlivci z řad koaličních ČSSD a hnutí ANO.

Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády.

Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády.

Šéfa poslanců sociální demokracie Romana Sklenáka krok lidovců překvapil. Dozvěděl se o něm prý z médií, aniž by byl předem konzultován. Zopakoval, že jeho strana bude mít o lustracích volné hlasování. "Kvůli komunistickému návrhu na zrušení lustrací se koalice nepochybně nerozpadne," ujistil posléze v reakci premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zatím neumí předjímat reakci svých spolustraníků. Připustil však, že někteří poslanci se chystají hlasovat pro zrušení lustračních zákonů. Hlasování budou mít volné.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO pro zrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. V pátek tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Možnost ovlivnit ČR pozitivním směrem

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce "zcela principiální záležitost" a zrušení lustrací by znamenalo "podlomení kontinuity polistopadového vývoje", což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. "V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury," uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupovali i zbývající dva lidovečtí členové vlády. "Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnost ovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci," dodal.

ČTĚTE VÍCE

Sobotka již dříve uvedl, že sociální demokraté budou mít o lustracích volné hlasování, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zase vyjádřil přesvědčení, že i když věc není taxativně stanovena v koaliční smlouvě, nebude žádný poslanec strany hlasovat pro zrušení lustrací. DV pátek připustil, že se v tomto odhadu mýlil.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?
OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?