Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Když se odpal snáší do závěje

Česko

Golfový zážitek - Hráči si vyrážejí s holemi užít do extrémního prostředí

Koho nudí perfektně upravená hřiště s veškerým komfortem, má možnost vybočit ze stereotypu. Extrémní golf se dá provozovat na horách, v poušti, a kosmonaut Shepard dokonce předvedl odpal i na Měsíci.

PRAHA Začalo to úplně nevinně. Pár přátel včetně jednoho ze zakladatelů extrémního golfu Rickyho Ryana si v roce 1981 v americkém Vermontu udělalo večírek. Najednou někoho napadlo, že by společně mohli vyrazit na nedalekou horu Snowbowl. „Měli jsme něco málo vypito. A někdo řekl: ,Počkejte, v autě mám hole.‘ Tak jsme je vzali s sebou a cestou z kopce hráli po polích golf,“ zavzpomínal Ryan.

Probudili tím v sobě vášeň, kterou se postupně nakazili další golfisté na celém světě včetně Česka.

Do tuzemska přivezl novou disciplínu Alan Babický. Úspěšný hráč a trenér stál u zrodu Společnosti golfistů extrémních, která dnes pořádá už třetí mistrovství České republiky. Záštitu nad akcí dokonce přijal premiér Jan Fischer.

O titul se bude opět soutěžit na trati ve Špindlerově mlýně, kde účastníci turnaje po jízdě lanovkou absolvují trať, která je provede přes modrou, červenou i nejnáročnější černou sjezdovku, jedna jamka zasahuje do snowboardového parku.

Právě pohledy na odpaly ze strmých svahů si viceprezident Společnosti golfistů extrémních Martin Schwarz nejvíc užívá. „Když odpálím na standardním hřišti, letí míček nejvíc 200 metrů daleko, tady dvakrát tolik. Jsou to neuvěřitelné scenérie.“

Kdo má golfové základy, je ve výhodě. Vyloučeni ze závodů nejsou ale ani úplní začátečníci.

Extrémní golf má některé zvláštnosti v porovnání se standardními pravidly. „Spousta lidí má problémy s patováním, tedy krátkou hrou. To tady vůbec neexistuje. Jen dáváte rány, hrajete a pohybujete se,“ vysvětluje Schwarz.

Dosažení jamky se vnímá mnohem benevolentněji než v běžných podmínkách. Stačí zasáhnout vymezený kruh kolem jamky.

Neexistují také caddyové, tedy nosiči holí. Jejich místo zaujímají hledači míčů, protože ty se v nepřehledném terénu snadno ztrácejí. „Je vhodné brát si s sebou dostatečnou zásobu. Klidně i dvacet míčků. Stačí, když dáte trochu jiný úhel, a už jste v lese. Pak nemá cenu nic hledat, je lepší si napsat trestnou ránu a pokračovat dál,“ doporučuje Schwarz.

Trať ve Špindlerově Mlýně je mezi českými extrémními golfisty velmi populární. Za hranicemi lze najít ještě pestřejší možnosti, kam s bagem na zádech vyrazit.

Pro největší dobrodruhy existuje osmidílná série Awesome Eight Golf Challenge. V jejím rámci je nutné absolvovat třeba trať na okraji městečka Alice Springs v centrální Austrálii. Není výjimkou, že se tam teplota během hry vyšplhá k 50 stupňům Celsia. Nebo je možné zamířit na nejvýše položené hřiště na světě v bolivijském La Pazu ve výšce 3246 metrů nad mořem. V řídkém vzduchu získávají odpaly úplně jinou dimenzi

A jaký největší zážitek prožil zatím Schwarz? „Zahrál jsem si za polárním kruhem v Laponsku. Je tam obrovská ledová plocha, kde automobilky testují auta. Přemluvil jsem Eskymáky a dali jsme si partii na čtyři jamky.“ Nejen v sněhovém prostředí se používají oranžové míčky, které se díky výrazné barvě hledají snadněji než jejich bílá verze. „Zapadnou do závěje a udělají díru. Proto je najdete jednodušeji.“

I když extrémní golf má svoje příznivce, nikdy se z něj pravděpodobně nestane masová záležitost. Velké peníze se kolem něj rozhodně netočí a ani pro sponzory není tolik lákavý.

„To není žádná snobárna, límečky a vyfintěné prostředí. Milionové částky se v extrémním golfu opravdu netočí. Je to zážitková záležitost, ne byznysová. Mezi hráči se počítá s tím, že se hraje fér a nikdo nepodvádí,“ popisuje Schwarz atmosféru, jaká vládne v poměrně úzkém společenství hráčů.

Jeden z nejpopulárnějších sportů se tím vlastně vrací zpátky ke svým kořenům. I v „pralesních“ dobách se totiž hrál jen s jednoduchými pravidly třeba jen na poli mezi dvěma vesnicemi. S nástupem extrémního golfu se vlastně kruh uzavírá.

***

„Zahrál jsem si také za polárním kruhem v Laponsku na ledové pláni. Přemluvil jsem tam Eskymáky a dali jsme si partii na čtyři jamky.“

Golf v extrémních podmínkách Do míst, odkud golf v minulosti původně vzešel, se v posledních letech vrací částečně zpátky. První pokusy o hru mimo vymezené a připravené hřiště se datují do začátku osmdesátých let. První turnaj v horském extrémním golfu se konal v roce 1999. Ve Spojených státech se dnes vysílají přenosy z takových turnajů i v televizi. Do Česka přinesl tento fenomén Alan Babický. Úspěšný hráč a trenér se také stal prezidentem Společnosti golfistů extrémních, která se od roku 2003 snaží o jeho propagaci.

Nejvyprahlejší: Pouštní hřiště Lucifer‘s Anvil v Nevadě V Luciferově kovadlině, jak zní název hřiště umístěného ve středu pouště Black Rock, dosahují teploty 38 °C. Jednotlivé greeny jsou na ztvrdlé půdě namalovány barvou.

Nejvzdálenější: Měsíční krajina poblíž kráteru Fra Mauro Velitel Apolla 14 Alan Shepard odpálil 5. února 1971 třikrát míček po přistání na povrchu Měsíce do vzdálenosti kolem 500 metrů. Vášnivý golfista později věnoval golfovou hůl kosmickému muzeu.

Nejnebezpečnější: Kábulský golfový klub v Afghánistánu Téměř zapomenuté hřiště proslavil britský novinář Peter Foster v roce 2002. Uprostřed ruských houfnic a minových polí odehrál ve zdraví celou hru.

Český: Lyžařský areál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně Na sjezdovkách areálu se dnes koná 3. ročník mistrovství ČR v extrémním golfu. Zúčastnit se ho může každý, i úplný začátečník. Bližší informace najdete na adrese www.xgolf.cz.

Nejstudenější: The World Ice Golf Championship v Grónsku V oblasti Uummannaq asi 590 kilometrů severně od polárního kruhu se v mrazech kolem -50 °C koná každoroční dvoudenní turnaj mezi malými ledovcovými kopci a útesy odlamujícími se z ledovců. Odměnou pro vítěze je posezení na originálních psích sáňkách nesených všemi soutěžícími.

PRAMEN: DUNCAN LENNARD - EXTREME GOLF

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...