Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Když se vize mění ve skutečnost

Česko

HI-TECH DIÁŘ

Mezi spisovateli najdeme spoustu vizionářů, jejichž předpovědi se do puntíku vyplnily. Daleko zrůdnější momenty však nastanou v okamžiku, kdy se naplní představy scenáristů béčkových amerických trháků. Někteří vizionáři mají své místo v síni slávy jisté už dopředu. Třeba takový Jules Verne nebo nedávno zesnulý A. C. Clarke. Člověk se může jen zamýšlet nad tím, jak se jim to podařilo. Zda si jen něco nevymysleli, a ono se to pak náhodou stalo skutečností, anebo byla velikost jejich génia taková, že skutečně dokázala pokořit hranice časoprostoru a nahlédnout do budoucnosti. Mezi mé oblíbené filmy patří Běžící muž. Byť by se na první pohled mohlo zdát, že jde o obyčejný akční film šitý na míru hlavnímu představiteli Arnoldu Schwarzeneggerovi, který se zde může těmi nejbrutálnějšími způsoby vypořádat s desítkami nepřátel, obsahuje i jisté poselství, jež se svou naléhavostí vyrovná i románu 1984 George Orwella. Na konci osmdesátých let, když jsme se na film dívali na videu dovezeném ze západního Německa, ještě nikdo nechápal, co je to „reality show“, proč by měli chtít televizní producenti v honbě za sledovaností manipulovat se skutečností, a tak třeba vědomě ublížit člověku. Dnes je však reality show běžně používaným slovem, a že při nich ještě neteče krev, je spíše k podivu.

Při pročítání zpráv z minulého týdne se mi vybavil další podobný film z počátku devadesátých let. Stejně nechutně brutální Obojek (Deadlock) přišel se zajímavou myšlenkou experimentálního vězení. V něm už by nebyly potřeba zdi ani ploty, vězně před útěkem střeží obojek kolem jejich krků. Každý z nich je spojen s jiným, a jakmile vzdálenost mezi nimi naroste nad určenou mez, oba dva explodují. Anyní nápad, s nímž přišla jedna kanadská firma. Cestující v letadle dostanou kolem zápěstí speciální náramek. Ten bude dálkově ovládán, a pokud vás ostraha letadla vyhodnotí jako možné nebezpečí, udělí vám na dálku elektrošok se stejnými paralyzujícími účinky jako má taser. Na několik minut způsobí křeče, a dá tak posádce dost času agresora spoutat.

Ve srovnání s ozbrojenými strážemi na palubách letadel má jít o daleko bezpečnější zařízení, které lze navíc použít i proti jiným hrozbám než jsou teroristé. Stejně dobře poslouží proti opilým agresorům. Nasazení do praxe je prý otázkou několika let, alespoň co se severoamerických leteckých společností týče. A my se tak dočkáme další vize uvedené v reálný život. Nezbývá než se ptát, který další film poslouží pro inspiraci jako další. Co třeba Matrix?

O autorovi| Ondřej Pohl, šéfredaktor Světa mobilů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!