Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Když uděláte chybu...

Česko

Vsouvislosti s daňovým přiznáním a placením daně se můžete dostat do různých nepříjemných situací, kdy jste nestihli daňové přiznání podat včas, nebo jste třeba udělali chybu ve výpočtu. Vysvětlíme vám, na co musíte být v takové situaci připraveni. Situace č. 1: NESTIHNU LHŮTU Snadným řešením, pokud víte, že přiznání nestihnete podat v březnové lhůtě, je obrátit se na daňového poradce, aby vás zastupoval. V takovém případě stačí do konce března na finanční úřad odevzdat plnou moc odkazující na poradce, podání přiznání a zaplacení potom počká až do konce června. Platbu daně sice odložíte o tři měsíce, budete ale muset zaplatit daňovému poradci.

Další variantou je si na finančním úřadu osobně nebo elektronicky podat Žádost o prodloužení lhůty k daňovému přiznání a zaplatit poplatek 300 Kč. Lhůta může být prodloužena až o 3 měsíce nebo o 10 měsíců, pokud jsou součástí zdaňovaných příjmů i příjmy zdaňované v zahraničí. V žádosti vysvětlete, proč o prodloužení lhůty žádáte, na její schválení ale nemáte právní nárok. Rozhodnutí je na finančním úřadu.

Situace č. 2: NEMÁM PENÍZE Vtomto případě máte možnost na finančním úřadu zažádat o posečkání daně nebo o její zaplacení ve splátkách. Musíte přiložit všechny doklady a důkazní prostředky, které podporují tvrzení a důvody v žádosti a zaplatit 400 Kč.

I v tomto případě platí, že úřad nemá povinnost podané žádosti zcela nebo i jen částečně vyhovět. Vždy záleží na věrohodnosti a závažnosti předkládaných důkazních prostředků, a úřad ani nemusí zamítnutí zdůvodňovat. Podle ministerstva financí je třeba prokázat, že by pro vás „neprodlené zaplacení daně bylo spojené s vážnou újmou, nebo není-li z jiných důvodů možné vybrat celý daňový nedoplatek najednou.“

Pokud úřad žádosti vyhoví, za dobu povoleného posečkání či splátkování daně nemusíte zpravidla platit penále. Za tuto dobu se ale počítá úrok z odložené částky ve výši repo sazby ČNB, zvýšené o 7 %, platné pro první den kalendářního pololetí (nyní 3,5 %). Úrok se platí jednorázově a je splatný do osmi dnů od doručení výměru.

Situace č. 3: ŠPATNÝ VÝPOČET Pokud jste při počítání daně udělali chybu, v lepším případě tuto skutečnost odhalíte sami. Jestli se vám to navíc podaří ještě před uplynutím březnové lhůty, stačí, když na svém finančním úřadu podáte takzvané opravné daňové přiznání a daň doplatíte. Pro opravné daňové přiznání slouží stejný růžový tiskopis jako pro standardní přiznání, jen na první straně v řádku 03 křížkem zvolíte, že jde o přiznání opravné. V tomto případě vás chyba ve výpočtu nebude stát nic.

Něco jiného je, pokud na svou chybu přijdete až ve chvíli, kdy už daň měla být zaplacena. V takovém případě opět vyplníte růžový formulář přiznání a zaškrtnete „dodatečné“. V tomto případě již ale kromě doplatku na dani budete muset zaplatit i úrok z prodlení, jehož nová podoba byla zavedena v lednu roku 2007.

Výše úroku z prodlení v současnosti odpovídá ročně opět výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o čtrnáct procent, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. Úrok z prodlení se uplatní nejdéle za pět let prodlení.

Pokud ale na špatně spočítanou daň přijde finanční úřad, zaplatíte ještě navíc i jednorázové penále. To se počítá z částky dodatečně vyměřené daně nebo daňové ztráty. Je to buď 20 %, je-li daň zvyšována nebo je-li snižován odpočet daně, nebo 5 %, je-li snižována daňová ztráta.

***

Opravné prostředky

ŘÁDNÉ l Odvolání - proti stanovení daňového základu a daně správcem daně. Podává se do 30 dnů od doručení rozhodnutí. * Stížnost - na postup plátce daně při sražení daně. Nejprve poplatník požádá plátce do 60 dnů o vysvětlení a následně může podat do 30 dnů stížnost. * Námitka - lze ji uplatnit do 30 dnů proti jakémukoli úkonu správce daně v souvislosti s vymáhacím a zajišťovacím řízením. * Reklamace - reklamaci může daňový dlužník podat proti postupu správce daně při placení a evidenci daně. Postup je stejný jako u námitky.

MIMOŘÁDNÉ * Obnova řízení - je možná v případě, že vyšly najevo významné skutečnosti nebo důkazy, které nemohly být uplatněny již dříve, nebo v případě, že rozhodnutí bylo učiněno např. na základě zfalšovaného dokladu. * Prominutí daně - daň může být prominuta zcela nebo částečně z důvodů nesrovnalostí vyplývajících z daňových zákonů a u příslušenství daně i z důvodu odstranění tvrdosti. * Přezkoumání daňových rozhodnutí - přezkoumává se pochybné rozhodnutí správce daně. * Opravy zřejmých omylů a nesprávností - pokud došlo ke zřejmé chybě v počítání nebo psaní. Zdroj: www.portal.gov.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!