30. května 2010 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když v obci chybí vodovod, volby vyhrávají komunisté

Vojtěch Filip ve volebním Štábu KSČM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip ve volebním Štábu KSČM. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PODMYČE Z Podmyče na Znojemsku je to blíž k rakouským hranicím než k nejbližší druhé obci. V okolí krásná příroda, ale za prací musí lidé dojíždět a jen do Znojma to trvá autobusem tři čtvrtě hodiny. V obci chybí obecní vodovod, kanalizace i plynovod. Právě v Podmyči přišlo letos z jihomoravských měst a vesnic nejméně lidí ke sněmovním volbám. Hlasovalo jich tam 27 procent. Nejvíc hlasů dali komunistům.

Podle starosty jsou lidé politikou nejspíš znechuceni. Samotného ho to prý mrzí, ale politici podle něj mají o Podmyče zájem, jen když se blíží volby.

"Chtějí hlasy, pak už obec neznají. Přitom jsme malá obec a potřebovali bychom od nich pomoci. Stejně jako ostatní malé obce," řekl starosta ČTK.

Naopak nejvyšší možnou, stoprocentní účast letos měli v Březině na Vyškovsku. Ve vojenském újezdu mohlo volit osm lidí a do Vyškova, kde měli volební místnost, přijeli všichni.

Událostí byly volby také v Brně-Ořešíně. "Ořešín je stará dědina, je tady pouze jedna dlouhá ulice a většinou starousedlíci. Volby berou za své," popsal ČTK jeden z místních Jan Levíček. Velice disciplinovaní jsou podle něj Ořešínští ve všech typech voleb a když jich přijde 70 procent, je to propadák. "Máme jediný okrsek, všichni se známe a všichni se tam potkáme," podotkl. V Ořešíně je podle něj silná ČSSD i ODS, slušný výsledek udělala i TOP 09. "Lidé tady mají názor a jdou za ním," dodal.

Volebních rarit je na stránkách www.volby.cz víc. Patří mezi ně i obce-rekordmani v přízni jednotlivým politickým stranám. Nejvyšší volební zisk v jedné obci se letos podařil lidovcům, byť se nakonec do sněmovny nedostali. V Nelepeči-Žernůvce je volilo 64 procent lidí. Podle místních je však sama vesnice statistickou chybou. Většinu obyvatel tvoří lidé žijící v tamním domově důchodců, což se do všech statistik promítá.

Víc než 60 procent získali ve své nejsilnější vsi i sociální demokraté. V Kožušicích na Vyškovsku pro ně hlasovalo 63 procent lidí. Komunisté byli nejsilnější v Onšově na Znojemsku se ziskem 49 procent. Občanské demokraty volilo nejvíc lidí v Brně-Útěchově - okrajové městské části považované za luxusní lokalitu k bydlení.

Víc než třetinu hlasů získala ve své nejsilnější obci i zcela nová strana Věci veřejné. V Petrovicích na Blanensku ji volilo 36 procent lidí. Chtěli tak pomoci do sněmovny petrovickému starostovi Vladimíru Paulíkovi, který kandidoval na 13. místě. Poslancem se nakonec nestal.

TOP 09 byla nejsilnější v Jiříkovicích na Brněnsku (29 procent). Oblast byla dřív vyhlášenou lidoveckou baštou, po příklonu bývalého poslance Ladislava Šustra a dalších známých lidí tam však začala získávat body i TOP 09. Z oblasti pochází i její poslanec Jan Husák.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz