Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Když V+W vydávali časopisy

Česko

Ne každý ví, že zakladatelé Osvobozeného divadla byli nějaký čas také vydavateli. Kniha Tiskoví magnáti Voskovec a Werich (vydalo nakladatelství Jiří Tomáš – Akropolis) je nápaditým vhledem do doby, kdy V+W vydávali dva časopisy: Vest Pocket Revui a Lokálního patriota.

Jen nakrátko si zahráli Jiří Voskovec s Janem Werichem na „tiskové magnáty“. V právě vydané knize Tiskoví magnáti Voskovec a Werich (materiál vybral a uspořádal Jiří Tomáš, obsažnou předmluvou oba časopisy uvedl František Cinger, svůj archiv poskytl Jaromír Farník) se s jejich ambiciózním časopiseckým dílem můžeme podrobně seznámit.

Sedm čísel časopisu Vest Pocket Revue vyšlo v časovém rozmezí říjen 1929 až červen 1930. Měl ambice stát se kulturní revuí nikoli pouze lokálního charakteru. Jeho vznik souvisel s první – stejnojmennou – hrou Osvobozených, ale odkazoval se také k aktivitám tehdejší avantgardy. Voskovec a Werich do svého časopisu zařazovali vlastní stati, úvahy, vstupovali do veřejných uměleckých diskusí nebo je provokovali, uváděli ale také příspěvky mnoha dalších pronikavých osobností své doby, jež kolem sebe sdružovali.

Představovali spolupracovníky, psali o dění domácím (nejen na vlastní scéně, ale v celém kulturním životě, pokud byl hoden jejich zájmu) a také informovali o počinech za hranicemi. Uveřejňovali statě zahraničních autorů – například o Alfredu Jarrym – a pokud vyjeli za hranice (například do Paříže, kam Werichovi zamířili na svatební cestu), neopomněli do svého časopisu napsat reportáž (třeba z návštěvy Moulin Rouge, kde zhlédli „černou“ revui Black Birds). „Třikrát dvanáct, šestatřicet černých tanečníků a tanečnic, jedna jako druhá. Holky tancovaly, zuby jim svítily, smály se, jak jen ony to umějí. Přijeli jsme do Prahy, začali jsme psát Ostrov Dynamit. A protože jsme neměli černochy, načernili jsme patřičné herce a hráli jsme si na ně...“ vzpomínal poté Jan Werich.

Byli i bystrými zpravodaji. Podávali zprávy o tom, kdo významný přijel do Prahy, kupříkladu v únoru 1930 navštívil Osvobozené divadlo Igor Stravinskij, když účinkoval s Českou filharmonií. Vybízeli významné autory ke spolupráci. K povídání o dýmkách z pera Adolfa Hoffmeistera třeba přispěl Ilja Erenburg. Uveřejňovali poezii, úryvky z nových dramatických děl, dbali na originální výtvarný doprovod. Nechyběl ovšem jejich humor, sarkasmus, Jan Werich otiskoval první řádky svých zamýšlených pamětí... I pouhých sedm čísel časopisu Vest Pocket Revue tak svědčí o neobyčejné invenci vydavatelů a autorů v dvojjediné roli.

„Dvouhlavá“ kniha Kniha je „dvouhlavá“, přesněji, zrcadlově uspořádaná: z každé strany čtenář listuje jedním z časopisů. Lokální patriot byl pokračováním Vest Pocket Revue a jeho zrození souviselo s otevřením druhé scény V+W, Spoutaného divadla. První číslo vyšlo 28. listopadu 1935, kdy tu, v Rokoku na Václavském náměstí, Osvobození uvedli svou Baladu z hadrů. I v tomto periodiku uplatnili V+W svůj nadhled, humor, kulturní rozhled. Dávali prostor svému divadlu a své tvorbě, ale také všemu, co v onom čase v kultuře stálo za zmínku, recenzi, rozbor. A bylo toho, možná k překvapení dnešních pochybovačů, velmi mnoho.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...