Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když vše půjde, můžeme svět dohnat do deseti let

Česko

LINKÖPING/PRAHA Až ve Švédsku zakončí sezonu, bude před ním stát velké rozhodnutí. Slavomír Lener (54) by se totiž mohl stát prvním šéftrenérem českého hokeje.

O té možnosti uvažuje už dlouhé týdny, zároveň však upřímně připouští: „Mám do toho velkou chuť. A obavy zároveň.“

Ve své roli by měl nést odpovědnost za výsledky všech věkových kategorií. „Ale ty nepřijdou za dva roky,“ varuje už dopředu. „Pokud půjde všechno podle plánů, můžeme světovou špičku dohnat za pět nebo deset let. Protože díra před námi je už bohužel obrovská.“

* LN Tak prozraďte, co s českým hokejem? Jaké jsou vaše plány?

Nechci to před jednáním s Tomášem Králem ještě příliš ventilovat. Ale vím, že je potřeba věnovat se naplno hráčům už od šestnácti let. Vybírat správné trenéry, pomáhat jim, pracovat s nimi. Mám kontakty z ciziny, odkud můžu přinést poučné materiály. Ovšem nejvíc bych se zaměřil na věk od 15 do 19 let. Tam nám svět utekl nejvíce.

* LN Kdy? A v čem především?

Já dlouho v Česku nebývám, proto si ještě potřebuju zmapovat zdejší situaci. Když však budu mluvit o špičkovém hráči, představuju si jeho talent, vůli. Chuť se rozvíjet, pracovitost a pokoru. A to mi u českých mladíků hodně chybí.

* LN Jak byste to tedy řešil? Budete jim vštěpovat do hlavy, že dělají hokej špatně?

Hlavně bych zavedl trochu jiné podmínky. Víte, u nás ti kluci mají strašnou volnost, místo aby trénovali v hokejových gymnáziích, trénovali mimo led a věnovali přípravě třeba až tři hodiny denně, trénují jen 60 minut. Mají až příliš hodně úlev. A kluby s rodiči to tolerují.

* LN V zahraničí to funguje jinak?

Já zase nechci říkat, že u nás se dělá vše špatně. Dělá se tu spousta věcí dobře, protože jinak by náš seniorský tým nehrál na akcích už ani o postup mezi nejlepší čtyři. Ale na hodně faktorů je taky potřeba zásadně přitlačit. Opravdu hlavně pracovat s mladými hráči, spousta jich to brzy zabalí a vzdá.

* LN Nebo jich spousta příliš brzy odejde do zámoří...

... a tam jim stačí, že hrají kanadskou juniorskou ligu. Nebo že budou hrát v Rusku. To je přece strašně málo, každý by měl dělat hokej s cílem dojít úplně nejvýš. Tady se spousta hráčů spokojí s minimem, ale to začíná už od té práce s nimi.

* LN Chcete mít při výběru reprezentačních trenérů hlavní slovo?

To největší bude mít vždy komise, zvláště u áčka má velkou váhu výkonný výbor. Ale ano, u mládežnických kategorií bych chtěl velké slovo mít. Je důležité, aby se jim věnoval kvalitní trenér. Chce to taky všecky je sjednotit na stejných úkolech a principech. A mít třeba místo jednoho tři nebo čtyři, kteří se budou věnovat pouze svému výběru.

* LN Vždyť u seniorského týmu to tak taky neplatí. Vladimír Růžička vede přece Slavii.

Já vím. Otázkou je, jestli je tu někdo lepší. Pokud ne, tak ať vede nároďák i klub. Ale jistě je lepší, kdyby se věnoval jen reprezentaci.

* LN Ve Švédsku působíte už čtvrtým rokem. Co byste tedy od nich přenesl sem?

Víte, oni jsou úplně jiní v přístupu, v pracovitosti. Třeba jejich dvacítka: když nesplnila úkol a nepřivezla světové zlato, okamžitě začali rozebírat své slabiny, aniž by brečeli. Jenže u nich už se liší samotná koncepce. Podívejte – my na svazu máme jediného člověka, který hodnotí jen hokej. Tam je komise z 13 špičkových lidí a dalších 12 dohlížejících na jednotlivé kraje. Stačí?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!