Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ke stávce se přidalo více než milion lidí

Česko

  18:25
PRAHA - Hlavní část republikové stávky již skončila. Největší komplikace způsobilo zastavení vlaků, ve stanicích zůstalo zhruba tisíc souprav. Protest způsobil rozhořčení cestujících zejména v Brně, zastavily se zde skoro všechny tramvaje, naproti tomu v Praze stálo tramvají jen několik. Do stávky se podle informací dvou největších odborových centrál zapojilo více než milion lidí.

Čtenáři, kteři přišli do Národní knihovny, museli čekat. I její zaměstnanci stávkovali. foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Protesty probíhaly téměř ve všech krajských městech. Již od rána stávkují nemocniční lékaři, hodinu po poledni se k nim přidali také strojvůdci po celém Česku. V dálkové i regionální dopravě stálo přes tisíc vlaků. Některé spoje byly zcela zrušeny, například rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi nebo Prahou a Brnem.  

Zemědělci zablokovali pražskou magistrálu

Cestujícím bylo k dispozici zhruba 18 procent spojů. Českým drahám vznikla škoda zhruba milion korun. Zatím není jasné, zda částku bude vyžadovat po Federaci strojvůdců. Vlaky se měly opět rozjet ve 14:15

Doprava vázla i v Praze
V Praze se ke stávce připojilo jen sedm tramvají a zhruba 200 autobusů, dopravní podnik je postupně nahrazoval.  Na frekventovanou pražskou magistrálu u I.P.Pavlova naházeli zemědělské odbory balíky slámy a zablokovali tak na nějakou dobu dopravu směrem do centra. Tramvaje protestující nechali projet. Demonstranti měli transparenty a vlajky, provolávali hesla. Náměstím I. P. Pavlova znělo ohlušující pískání na píšťalky. Policisté na nepovolené demonstraci nezasahovali, dopravu odkláněli.

Odboráři to občanům "nandali"

Taxikáři blokovali pražské letiště
Několik desítek pražských taxikářů po poledni hodinu blokovalo příjezd k pražskému letišti. Cestující mířící na letiště museli jít posledních 200 metrů pěšky. Letiště kvůli blokádě muselo otevřít více odbavovacích přepážek, aby cestující nezmeškali své spoje. Ve 14:00 začal blok automobilů pomalu mizet, v hale přesto bylo stále více cestujících, než je obvyklé. "Je tady pořád velmi čilo, posílené odbavení pracuje naplno," uvedla Krejčí. Samotný letecký provoz prý nijak narušen nebyl.

Do stávky se zapojila i Národní knihovna
Národní knihovna neměla od 13:00 do 14:00 přístupné své internetové stránky a neposkytovala služby v Hale služeb v Klementinu. Lidé se tedy nemohli registrovat, objednávat si knihy, vyzvedávat si je či je vracet. Zaměstnanci chtěli upozornit na dlouhodobě neřešené problémy knihovny. K těm patří nejen nízké platy, ale podle mluvčí i nedostatek peněz na nákup nových knih
či nedostatek prostor. Do stávky se zapojili i pracovníci Národního muzea. "Odmítáme spojování našeho protestu se zájmy jakéhokoli subjektu politické scény. Protest je veden zájmy 547 pracovníků Národního muzea, jejichž volání po nápravě zaměstnaneckých poměrů se nedostává sluchu," uvádějí odboráři z muzea.

Přepážky v Klementinu zůstaly zavřené


Provoz ve svých institucích na hodinu nepřerušili, ale někteří z nich před budovami rozdávali lidem letáky se svými prohlášeními. V nich upozorňují na údajnou nedostatečnou podporu kultury a vědy z
prostředků státního rozpočtu, na nedostatečné hmotné zajištění odborné činnosti či na úroveň svých platů.


Brno stálo téměř celé
Podle dohod odborářů s vedením dopravního podniku zastavili řidiči vozy na zastávkách a nechali vystoupit všechny cestující. Po celou dobu stávky se navíc pohybovali v okolí vozidla a vysvětlovali lidem čekajícím na odjezd důvody zapojení do stávky. Brněnští policisté nasadili po dobu hodinové stávky maximální počet dopravních hlídek.  Na jihu Moravy se aktivně účastnilo stávky proti vládním reformám přes 15.000 lidí. Práci ve 13:00 přerušilo několik tisíc státních úředníků, zdravotníků, pracovníků strojíren, pošty a stavebních a dopravních firem.

Stávkovalo se i ve Vinohradské nemocnici


Do protestu se zapojilo nejen všech pět fakultních nemocnic v Praze, ale i jejich kolegové v mnoha dalších nemocnicích celé ČR. Symbolicky se připojili i pracovníci domovů důchodců, ústavů a lázní.  "V nemocnicích je posílený víkendový provoz, to znamená, že ve službě je méně lékařů než ve všední den, ale o něco více než běžně o víkendu, aby se určitě nic nestalo," řekla místopředsedkyně Lékařského odborového klubu (LOK) Jana Vedralová.

Ve většině nemocnic probíhaly dnes mítinky a shromáždění. V
pražské Vinohradské nemocnici připravili odboráři na dopoledne happening pro pacienty pod heslem "Normálně platíte vy nám, dnes platíme my vám". Koná se na chodníku před vstupem do areálu, vedení zakázalo akci uvnitř. Lékaři vyšetří zájemcům krevní tlak a vysvětlí důvody ke stávce. "Každému, kdo se nechá vyšetřit, zaplatí lékaři symbolických 30 Julínků," řekl  předseda nemocniční organizace LOK Miloš Voleman.

Ve středních Čechách na hodinu zcela zastavila výrobu Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Firma má 20 tisíc zaměstnanců.

Topolánek: Stávka je politická
Premiér Mirek Topolánek označil stávku za politickou, ČR podle něj není ohrožena reformami, ale právě nedostatkem reforem. ""Pokud z 58.000 tisíc lidí Českých drah stávkuje pouze tisíc lidí, tak to beru jako politickou stávku," řekl premiér. Vicepremiér Petr Nečas (ODS) označil stejně jako Topolánek protest za politický krok. Říkat o stávce, že je "celostátní", je podle Nečase přehnané. Ministr práce a sociálních věcí uvedl, že podpora stávce je rozdílná.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek hodnotí protesty opačně. "900.000 přímých účastníků stávky je obrovský počet. Myslím si, že je to výzva této vládě. Být na místě Mirka Topolánka, tak bych se tím výrazně zabýval a korigoval bych kurz," prohlásil.

Řidiči metra se ke stávce připojili pouze oznámením za sklem



Tramvaje se nakonec nezastavily a paradoxně ohrožovaly odboráře



Stávku proti vládním reformám doprovázely i recesistické akce. Před budovou úřadu vlády se například sešla trojice v uniformách někdejších Lidových milicí. Dva muži a žena s transparentem hlásajícím "Poručíme větru, dešti a světovým cenám ropy" před Strakovou akademií stáli přibližně hodinu. K odchodu trojici nepřímo donutila skupina důchodců, která se před sídlem vlády sešla, aby stávku naopak podpořila, a smysl pro humor recesistů nesdílela.

Autor: