Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Ke zbrani dostanou také karty

Česko

Policisté v Ostravě se učí, jak jednat s oběťmi trestných činů nebo s pozůstalými

OSTRAVA Laskavý, vstřícný, nedůvěřivý, mlčenlivý, odporující, nespolupracující, nebo dokonce klackovitý. Takový může být podle odborníků mladistvý (nejen) v kontaktu s policisty.

Ženy a muži zákona v Ostravě by měli být na alternativy jeho chování lépe připraveni. Stejně tak na jednání s oběťmi trestného činu nebo s pozůstalými po zabitých lidech. Pomáhat jim v tom mají také návody na speciálních informačních kartách, které budou mít policisté jako vůbec první na Moravě k dispozici a budou k jejich uniformě patřit stejně jako třeba pouta či vysílačka.

Ostravští policisté se zapojili do projektu Bílého kruhu bezpečí „Nejste na TO samy(i)!“ Toto občanské sdružení se specializuje právě na pomoc obětem a svědkům trestné činnosti. Cílem je policisty naučit, jak lépe a citlivěji pomoci zejména čtyřem kategoriím obětí. Tou první jsou děti a mladiství, druhou oběti znásilnění, třetí pozůstalí a čtvrtou nebezpečně pronásledovaní, tedy oběti takzvaného stalkingu, který bude trestný od příštího roku. „Právo na poškozené nemyslí a komunikaci obětí s policií je třeba zlepšit,“ komentuje smysl projektu prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

O tom, že policisté taková školení potřebují, jsou přesvědčení i mezinárodní diplomaté. Ti totiž mezi sebou vybrali milion korun, který projekt zaplatil. A to včetně výroby dvanácti tisíc informačních karet, které ostravští policisté obdrží. Každá je přitom věnována jedné kategorii obětí.

Pilotní projekt byl zkušebně zahájen před čtyřmi měsíci v policejním obvodu Praha II. Včera se připojila Ostrava a jako třetí v zemi se citlivějšímu přístupu přiučí policisté na jižní Moravě.

Spuštění projektu předcházel v první fázi anonymní výzkum mezi policisty. Účelem bylo zjistit, jak se chovají k obětem trestných činů. „Sami sebe ještě viděli jakž takž, ale u kolegů to tak dobré nebylo,“ říká Vitoušová. Když měli policisté odpovědět na otázku, jak jsou oběti seznamovány se svými právy, většina odpověděla, že spíše špatně. „Po skončení projektu uděláme výzkum znovu,“ plánuje Vitoušová a doufá, že už se tentokrát setká s lepšími výsledky.

Nejcitlivější přístup vyžadují děti a oběti týrání Podle ředitele ostravské policie Tomáše Landsfelda budou postupně proškoleni prakticky všichni ostravští policisté. Mezi prvními jsou na řadě ti, kteří pracují s dětmi nebo na úseku domácího násilí. Například výslechy dětí jsou podle něho velice specifické. „V Ostravě využíváme již druhým rokem speciální místnost sloužící pro tyto účely,“ uvedl policejní ředitel.

Policisté zatím neumí odhadnout, jak moc bude rozšířen a vyšetřován nový trestný čin nebezpečného pronásledování, se kterým počítá nový trestní řád. VOstravě už policisté zaznamenali první stížnosti na dlouhodobé obtěžování prostřednictvím textových zpráv od stejných lidí. Podle Landsfelda je zde podobná situace jako před zavedením institutu vykázání ze společné domácnosti při domácím násilí. „Také jsme nevěděli, kolik takových případů bude, dnes jich řešíme několik desítek ročně,“ konstatoval policejní ředitel.

Znásilnění? Ženy ho nehlásí nebo si vymýšlejí Už v rámci současných školení se mají policisté učit, jak pro oběti pronásledování sestavit bezpečnostní plán. Tedy vysvětlit jim, co udělat pro to, aby zabránily případnému útoku svého neodbytného pronásledovatele. Velmi citlivým tématem jsou i oběti znásilnění. Podle Petry Vitoušové z výzkumů vyplývá, že jen osm ze sta znásilněných žen v Česku tento trestný čin oznámí. „To je velice malé číslo, snižuje se tak důvěra v institut práva a často berou spravedlnost do svých rukou příbuzní,“ upozorňuje Vitoušová. Na druhou stranu například v Brně policisté registrují dlouhodobě smyšlená a opravdová znásilnění v poměru 50 : 50. Trestní oznámení tak často slouží jako nástroj msty.

Současné školení rozhodně není pro ostravské policisty první svého druhu. Obdobně bývají poučováni, jak se chovat k národnostním menšinám nebo jak zvládat citlivé případy vzešlé z domácího násilí.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: