Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Keňa chce zpět lidožravé lvy

Česko

NAIROBI Přezdívali jim Duch a Temnota. Dvojici lvů-lidožroutů, která v roce 1898 zabila v táboře Tsavo ve východní Africe 140 indických dělníků, dnes ve vitríně vystavuje muzeum v americkém Chicagu. Keňské úřady se nyní rozhodly, že budou požadovat navrácení kůží a lebek těchto zvířat zpět, aby je mohly použít jako součást chystané výstavy o historii Keni, která bude probíhat ve Spojených státech.

Řáděním lvů se mimo jiné inspirovali i tvůrci oscarového thrilleru z roku 1996 Lovci lvů (The Ghost and the Darkness) s Valem Kilmerem a Michaelem Douglasem v hlavních rolích.

Brutální smrt desítek dělníků v roce 1898 zastavila práce na železniční dráze, která měla spojit Keňu a Ugandu. Podplukovník Patterson, který projektu šéfoval, povolal na pomoc v boji proti šelmám zkušeného lovce lvů Charlese Remingtona. Po devíti měsících plných hrůzy se mužům nakonec podařilo zvířata zastřelit.

Proč ale lvi začali vůbec na lidi tak masivně útočit, se dosud nepodařilo odborníkům jednoznačně objasnit. Jedním z možných vysvětlení může být epidemie dobytčího moru, která tehdy šelmy připravila o jejich přirozený zdroj potravy. Další příčinou, proč lvům zachutnala lidská krev, mohlo být nedokonalé pohřbívání dělníků, kteří umírali na různá zranění a nemoci, jež usnadnilo lvům přístup k lidskému masu.

Podplukovník Patterson později napsal o svém africkém dobrodružství knihu s názvem Lidojedi z Tsava. Dvacet šest let po tragédii pak prodal lebky a kůže lvů chicagskému muzeu za 5000 dolarů. Keňa nyní požádala o jejich vydání. „Uvědomujeme si, že tyto artefakty jsou součástí keňského dědictví, a proto využijeme mezinárodní dohody, abychom je dostali zpět,“ řekla agentuře AFP mluvčí Keňského národního muzea.

Autor: