Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Keňané se obviňují z genocidy

Česko

Nepokoje si v Keni vyžádaly už více než tři stovky mrtvých. V části země byla rozmístěna armáda

Nepokoje v Keni - Do země se sjíždějí diplomaté, aby vyjednali mír mezi znesvářenými etniky

NAIROBI/PRAHA Východoafrická Keňa byla až dosud ostrůvkem relativní stability a demokracie uprostřed neklidného regionu. V posledních dnech je ale všechno jinak - po prezidentských volbách v zemi vypuklo násilí, které připomnělo etnické čistky ve Rwandě. Od neděle byly v zemi zabity více než tři stovky lidí.

„Je jasné, že tato dobře organizovaná genocida a etnické čistky byly plánované a financované vůdci Pomerančového demokratického hnutí-Keňa již před volbami,“ přečetl včera vládní prohlášení ministr pro půdu Kivutha Kibwana. Obvinění z genocidy ale padají na obou stranách - opozice ji spolu s volebními podvody připisuje vládě prezidenta Kibakiho.

Včera proto do keňské metropole Nairobi přiletěl šéf Africké unie John Kufuor, aby zprostředkoval jednání mezi nově zvoleným prezidentem Mwaiem Kibakim a vůdcem opozice Railem Odingou. V zemi byly navíc rozmístěny jednotky keňské armády, které by kromě udržování pořádku měly dohlížet i na rozdělování humanitární pomoci. Odinga ale zatím jednání odmítá - britskému premiérovi Gordonu Brownovi ho slíbil pouze v případě, že Kibaki uzná porážku.

Nejhorší nepokoje za posledních 25 let vypukly právě kvůli spornému výsledku voleb. Po čtvrtečním hlasování se zdálo, že Odinga zvítězí - podle neoficiálních propočtů jasně vedl a v sobotu už vyhlásil vítězství. V neděli svého soupeře obvinil z podvodů a volební komise vzápětí oznámila, že vítězem je dosavadní hlava státu, 76letý Kibaki. Vyhrát měl o pouhých 200 000 hlasů. Krátce poté vypukly nepokoje v nairobských slumech a násilí se lavinovitě šířilo. Chaos v zemi dokazují i slova šéfa volební komise Samuela Kivuitua, který listu The Standard přiznal, že neví, zda Kibaki skutečně zvítězil.

Zatímco Kibaki patří k největšímu a nejbohatšímu keňskému kmenu Kikujů, jeho soupeř Odinga je členem kmene Luů a zastupuje převážně chudší vrstvy obyvatel. Pracovníci Mezinárodní federace pro lidská práva tvrdí, že s násilím začaly keňské bezpečnostní složky, když krvavě potlačovaly opoziční demonstrace. Odingovi stoupenci pak začali na oplátku zabíjet Kikuje. Asi 70 000 jich už proto opustilo své domovy a stovky lidí přešly hranici sousední Ugandy. Nejhorší situace panuje na severu země: „Je to národní katastrofa,“ citovala agentura AFP šéfa keňského Červeného kříže Abbase Gulleta.

Z některých míst přicházely zprávy o tom, že projíždějící automobily kontrolují ozbrojenci - pokud někdo ukáže doklady s kikujským jménem, zabijí ho. K děsivému masakru došlo v úterý v západokeňské vesnici Eldoret. Nejméně 35 lidí tam zahynulo poté, co dav mladíků zapálil kostel, v němž se Kikujové ukryli před útoky. Mnoho ohořelých těl se ani nepodařilo identifikovat, jasné je jen to, že většinu obětí tvořily děti.

Obyvatelé Eldoretu britské BBC popisovali atmosféru strachu, v níž nyní žijí: krajem se potulují skupiny ozbrojených mladíků, kteří zabíjejí a rabují. „Zapalují domy. Vyjít ven a počítat mrtvé je příliš nebezpečné,“ řekl irský kněz Paul Brennan.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...