Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Keňské slumy osvítily české petrolejky

Česko

Ptám se, zda Češi nezvratný rozmach Afriky nezaspí, říká Gita Fuchsová, bývalá česká velvyslankyně v Keni, kde ministerstvo zahraničí zavřelo v lednu svou ambasádu.

* LN Jaké postavení má Keňa na africkém kontinentu?

Je významnou a vlivnou zemí. Jen v subsaharské Africe je 47 zemí a Keňa patří spolu s JAR a Nigérií do trojice nejvyspělejších. Také má největší východoafrický přístav Mombasu, přes který jde 80 procent veškerého zboží do regionu.

* LN Na čem stojí keňské hospodářství?

Je jedním z největších světových vývozců kávy a čaje a důležitý je turistický ruch. Keňa má stabilní klima, takže může sklízet některé plodiny i dvakrát do roka. Je také lídrem Východoafrického společenství, které vzniklo loni v červenci a jehož členové mají jednotný trh a od roku 2012 plánují společnou měnu.

* LNA co se v současné době v Keni nejvíc rozvíjí?

Nejrychleji se rozvíjí infrastruktura a služby. Po celé zemi se staví nové silnice, dálnice, nadjezdy. Za plného provozu je budují čínské firmy, které zaměstnávají místní pracovníky. Jednu z nejdůležitějších silnic mezi Nairobi a Mombasou budovala Evropská unie.

* LN Evropská unie staví v Africe silnice?

Kvůli obchodu. Bez infrastruktury by to nešlo. Afrika je pro Evropskou unii jeden z nejdůležitějších kontinentů, také proto tam jde nejvíc peněz z evropské rozvojové spolupráce.

* LN Jaké trumfy má v ruce české podnikání v Keni?

Máme dobré jméno, historicky i v současnosti. A dalším trumfem je třeba Škodovka. Má tam své zastoupení i autosalon a po ulicích jezdí škodovky s volantem vpravo. V letošním roce by ráda uvedla na trh verzi čtyřkolek, o které tam určitě vzhledem k obtížnému terénu bude zájem.

* LN Které další české firmy v Keni působí?

Třeba firma Mars Svratka dodává petrolejové lampy do slumů, kde není elektřina. ZVÚ Potez z Hradce Králové je před podepsáním kontraktu na vybudování cukrovaru s českou technologií. V závěrečné fázi jednání jsou také dvě velké zakázky výzbroje pro keňskou policii a modernizaci armády.

* LN Česko bude dodávat do Keni zbraně?

Ano. Doufám, že právě tato zakázka dopadne dobře, protože o její vznik se opravdu zasloužila česká ambasáda v Nairobi. V roce 2009 jsme vzali keňského ministra obrany do České zbrojovky v Uherském Brodu, abychom ho přesvědčili, že právě tam se vyrábí nejkvalitnější zbraně. Pro keňské ministerstvo obrany bychom měli zajišťovat také modernizaci tanků a bitevních letadel L-39.

* LN A máme jistotu, že nedodáváme zbraně pirátům ze sousedního Somálska?

Ano, součástí kontraktu je standardní závazek monitorování pohybu zbraní pomocí počítačové databáze. Každá zbraň se po dodání označí a je přidělena nějaké jednotce. Dodávky zbraní jsou pod přísnou kontrolou mezinárodního společenství.

* LN Je vůbec šance, že budou v blízké budoucnosti somálští piráti poraženi?

Šance je minimální. Piráti mají podporu mezinárodních sítí a používají nejmodernější technologie. Mezinárodní právo je navíc velmi striktní a žádná obchodní loď nesmí mít na palubě zbraně a to samozřejmě piráti, kteří mají kalašnikovy, vědí. I když obchodní lodě mají doprovod válečných lodí, v případě napadení musí použít přiměřené prostředky a jen pro obranu.

* LN Je tedy spíš pravděpodobné, že piráti budou operovat v ještě větším prostoru?

Ano, je to rychlý zdroj peněz, jak pro piráty, tak i pro ty, kteří je organizují. Ze zisků se financuje občanská válka v Somálsku. Dokud nebude nastolen pořádek v Somálsku, dokud nevznikne funkční stát, budou piráti.

* LN S jakými dalšími výrobky mají Keňané spojenou Českou republiku?

Od roku 1937 je tam všudypřítomná a oblíbená firma, o které nikdo neví, že je původem z Československa, a to boty značky Baťa. Když se kdysi zakladatele Tomáše Bati ptali, proč má obouvat Afričany, kteří chodí bosi, řekl: „No právě proto!“ V roce 1937 postavil v Limuru továrnu, vlastně v duchu nynější rozvojové spolupráce. V tom byli Češi vlastně pionýrem v Africe. Baťa tam posílal odborníky, stavěl a investoval, zaměstnával místní lidi, které také vzdělával. A u každé továrny byla nemocnice nebo zdravotní středisko. Továrna dosud funguje, pracuje ve třísměnném provozu, takže vyrábí boty 24 hodin denně.

* LN Jaké boty v Africe Baťa vyrábí?

Vyrábí holinky a takzvané safari boty. V Keni je totiž hodně dobytka, a tedy i kůže. Ale nejoblíbenější jsou plátěnky, ve kterých chodí doslova celá Afrika. Ceny tomu odpovídají a já nosím jenom baťovky z Keni, protože vydrží.

* LN Jsou i jiné výrobky, se kterými by Češi v Keni uspěli?

Součástí keňské kultury jsou české korálky. Masajové chodí ozdobeni korálky. Stejně tak Samburové. A je to i největší artikl pro turisty. Když se zeptáte, odkud ty korále jsou, tak vám i stará Masajka na trhu řekne, že jsou z Československa.

* LN Co z Keni se třeba prodává v Čechách?

Třeba naše velvyslanectví zprostředkovalo přímý dovoz keňských růží pražskému velkoobchodu Tulipa. Všechny růže, které se v Keni pěstují, se prodávají přes burzu v Amsterdamu a pak jdou do ostatních zemí. A my jsme tu burzu přeskočili. Růži pořídíte v Nairobi na ulici i s marží za pět korun.

* LN Keňa vloni přijala novou ústavu. Překvapivé je, že byla přijata 67procentní většinou.

O tuto ústavu se bojovalo hodně dlouho. Debatovalo se o ní a její výtisky se dostávaly skutečně do všech odlehlých vísek. Osmdesát procent dospělého obyvatelstva četlo ústavu. Tahle ústava je totiž jednou z nejmodernějších ústav na světě. Bude samozřejmě záležet na její implementaci. A vše nasvědčuje tomu, že existuje silná politická vůle, aby byla ústava naplněna.

* LN Zabývá se také korupcí?

Ano, Keňa má v ústavě mnoho protikorupčních nástrojů. Jestliže se prokáže jakémukoli státnímu úředníkovi korupce, už nikdy nesmí být zaměstnán ve státních službách. A o tom, že to s korupcí myslí opravdu vážně, svědčí i čtyři velké procesy posledních měsíců loňského roku. Kvůli korupci odstoupil primátor Nairobi, ministr vyššího školství nebo ministr zahraničí, který byl dokonce jedním z kandidátů na prezidenta.

* LN Jeden americký odborník na korupci nedávno radil českým expertům, že musí v první řadě chytit velkou rybu. A ta musí být z vládnoucí strany. Z jaké strany byly tyto keňské velké ryby?

Ano, byly ze strany, která vládne. Takže to bylo velké překvapení.

* LN Na jaké úrovni jsou keňská média?

Keňa má totálně nezávislá média a loni slavil nejrozšířenější deník The Nation padesát let fungování. Naopak zahraniční média Afriku zkreslují a na toto téma nedávno proběhla Panafrická mediální konference, na kterou byli pozváni prezidenti afrických zemí a hlavním řečníkem byl Bono.

* LN Nejsou zrovna aktivity lidí, jako je Bono, sporné? Obrovské částky mohou podporovat korupci a Africe by třeba mnohem víc pomohly mikropůjčky nebo menší nadace s přesně určeným cílem.

S tím naprosto souhlasím. I když u Bona je to něco jiného, protože zrovna on se zasloužil o to, aby Africe byly odpuštěny dluhy. Určitě je pravda, že ideální jsou menší částky, které jdou přímo na konkrétní projekt.

* LN Zmínila jste Fond rozvojové spolupráce. Jakou částkou přispívá do těchto peněz Česká republika?

Česká republika je členem od loňského roku. Od 1. ledna tohoto roku přispěla částkou 3,5 miliardy korun. Česko však zatím peníze z fondu nevyužívá – na rozdíl od Francie, Německa, Velké Britanie, Švédska nebo Nizozemska.

* LN Jakým způsobem by mohli čeští podnikatelé z fondu čerpat v Africe peníze?

Každá země Afriky si stanovuje šestiletý strategický plán, kde určí, zda postaví třeba silnice nebo elektrárnu. A tento plán se předloží Evropské unii a ta rozhodne, co ji zajímá a na co dá peníze, na to pak vypíše tendry. V tomto může velmi pomoci velvyslanectví.

* LN O jaké konkrétní pomoci ze strany velvyslanectví mluvíte?

Každý měsíc se schází pracovní skupiny obchodně-ekonomické a rozvojové spolupráce EU. A členské země EU v Africe jsou vlastně tykadla pro rozhodování v Bruselu. Ty hodnotí jako první strategické plány a dávají doporučení, které projekty postoupit do Bruselu a podpořit je. A my v Africe také můžeme tušit, co se chystá budovat, co by Keňa mohla zahrnout do svých plánů. A tuto znalost pakmůžeme již dopředu avizovat českým firmám. Někdy jsme přinášeli nabídky na „stříbrném podnosu“, ale nebyly výrobní kapacity, které by je pokryly. Je nutné opravdu vše připravovat mnohem dříve. Opravdu se těmto záležitostem musí zastupitelské úřady intenzivně věnovat.

* LN Je to lobbing, nebo to má v diplomatických kruzích jiné jméno?

Tohle je náplň obchodní diplomacie, která je nedílnou součástí diplomacie. V rozvojové spolupráci jsou velmi agilní Švédi, kteří mají v Keni svou druhou největší ambasádu na světě a na oddělení rozvojové spolupráce zaměstnávají vedle svých lidí přes třicet Keňanů.

* LN A Česká republika naopak své velvyslanectví v Keni koncem ledna zavřela. Proč?

Z ekonomických důvodů, kvůli deficitu rozpočtu ministerstva. Zrušení ambasády je obecně vnímáno až jako poslední krok v bilaterálních vztazích.

* LN Máme ambasádu třeba v Ghaně, která není zdaleka takovým centrem jako Keňa. Jaká je strategie naší zahraniční politiky?

To není otázka pro mne. OSN si vybralo zrovna Keňu jako nejdůležitější místo celého kontinentu. Celkem existují čtyři sídla OSN na světě. V New Yorku, Ženevě, Keni a ve Vídni. A letos otevírá OSN v Nairobi nový komplex. Keňa má velký význam.

* LN Mluvíte jako typický diplomat, ačkoli už vaše mise skončila.

Já Afriku budu propagovat celý život. První zemí, kde jsem sloužila, byla Jižní Afrika a každý, kdo Afriku jednou navštívil, ji má doslova zalezlou pod kůží. Jsou to země s nádhernou přírodou, nekonečnými obzory a přátelskými a stále se usmívajícími lidmi a obrovským potenciálem. Keňa a Afrika se budou i nadále rozvíjet a já si v duchu neustále říkám, abychom, když jsme v Africe byli mezi prvními, teď tento nezvratný proces nezaspali.

***

Diplomatka

* Gita Fuchsová

Vystudovala práva a v diplomatických službách působí od roku 1992. Byla vyslána jako generální konzulka do Kapského Města nebo do Los Angeles, také pracovala jako ředitelka „nultého roku“ provozu České národní budovy v New Yorku. Do ledna 2011 byla velvyslankyní České republiky v Keni.

Keňa je lídrem Východoafrického společenství, které vzniklo loni a jehož členové mají jednotný trh a od roku 2012 plánují společnou měnu

Tomáš Baťa v roce 1937 postavil v Limuru továrnu, v duchu nynější rozvojové spolupráce. V tom byli Češi vlastně pionýrem v Africe. Baťa tam posílal odborníky, stavěl a investoval, zaměstnával místní lidi, které také vzdělával. Továrna dosud funguje.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...