Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kepler chystá revoluci v astronomii

Česko

Kosmický dalekohled Kepler, nesoucí jméno hvězdáře, který působil v 17. století na pražském dvoře císaře Rudolfa II., bude hledat u cizích sluncí obyvatelné planety. Startovat by měl z floridského mysu Canaveral už v sobotu v 4.49 středoevropského času. Půjde zatím o nejdůležitější krok k zodpovězení otázky, zda jsme ve vesmíru sami.

Že i kolem jiných hvězd obíhají planety, víme jistě už od roku 1995, kdy astronomové první takovou planetu objevili. V této chvíli jich známe asi 340. Většinou jde jen o plynné obry, obíhající velmi blízko kolem svých sluncí.

Objevit planetu podobnou Zemi, která by obíhala v takové vzdálenosti, aby mohla být na jejím povrchu voda v tekutém stavu, se dosud nepodařilo. Změnit to má právě Kepler.

Exoplaneta se v dalekohledu prozradí při přechodu přes kotouč své mateřské hvězdy. Při tom dojde k měřitelnému poklesu její jasnosti. Ke zjištění planety velikosti Země touto metodou tzv. tranzitní fotometrie je potřeba rozlišení poklesu jasnosti o méně než 0,01 procenta. Kepler bude prověřovat sto tisíc vybraných hvězd v souhvězdí Labutě, všechny vzdálené do 3000 světelných let. Astronomové očekávají, že by jich Kepler mohl najít asi 50 - a k tomu stovky větších.

Asi 60 dní Kepleru zabere testování přístrojů a příprava na vědeckou část mise, která má trvat nejméně 3,5 roku, s možností prodloužení až na šest let. První výsledky se dají čekat už na konci tohoto roku.

Vědci od mise mimo jiné očekávají, že umožní odhad procentuálního zastoupení planet zemského typu obíhajících v takzvané zóně života u různých typů hvězd.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...