Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kéž by nebylo koho uplácet

Česko

ÚHEL POHLEDU

Nová strana TOP 09 má zřejmě nakročeno do parlamentu. Těží určitě z toho, že není spojena se skandály a korupčními aférami a všemi těmi podivnými šíbry a kmotry a vůbec má když ne holé, tak víceméně čisté ruce. Alespoň do té míry, že jednomu z otců zakladatelů nebylo nic dokázáno, takže buď v tom fakt umí chodit, anebo má čisté ruce. Pokud soudíme podle sebe, pak má opravdu čisté ruce.

Všechno zatím připomíná ten příběh, jak šla Anička poprvé do školy. Čistá, rozdychtěná, optimistická. Tak nějak zkrátka vypadá ta nová strana. Tím spíš, že zatím svým voličům může nabídnout jen program, či spíše jeho obrysy, a ne výsledky, sponzorům jen naději, zatímco šíři jsou už pevně zakotveni tam a u těch, kteří rozhodují už teď - o veřejných penězích samozřejmě. To ostatní je ovšem nezajímá.

Ale nemalujme si to. Ve skutečnosti už zpozorněli a už číhají. Už vidí, že se tu rodí něco, co bude rozhodovat v budoucnu. A byli by to špatní podnikatelé s veřejnými penězi, kdyby s tím už nekalkukovali. Už se nepochybně zaháčkovávají, zvou na obědy a večeře a na golf. Ještě ne do Toskánska, ale už vědí, že něco přijde. Zatím se nitky a nitě, dráty a spojení jen navazují. Zatím ještě nejsou k dispozici všechna správná čísla těch správných mobilních telefonů. Ještě se ani neví, které ty mobily budou těmi správnými. Ale ty budou sotva vlastnit Mirek Dušín a Jarka Metelka nebo Červenáček nebo vůbec někdo z Hochů od Bobří řeky, ba vůbec někdo, kdo by šel sloužit především veřejným zájmům a ne jen a jen vlastním a nejbližšího okolí. Ledaže už by měl naslouženo. Ale těch je mezi nimi jen jeden.

Podnikatelé s veřejnými penězi Ale už jen jako konkurence a zatím bez reálného vlivu může ta nová parta leccos udělat. Než se čisté ruce o něco umažou a prázdné dlaně se naplní mocí. Ale zatím jsou zaplaťpánbu takové, že to musí dokazovat a ten pravděpodobně nevyhnutelný proces onemocnění mocí bude pár pátků trvat. Proto můžeme být jen rádi, jak ta natěšená a zářící Anička jde poprvé do školy. Možná za čas, za pár let, když poroste do krásy a objeví svou moc nad okolím, stane se z ní ta nafoukaná, arogantní stranická fiflena jako z těch ostatních. Tahle moc totiž neomylně přitahuje určitý typ lidí vyznačujících se zvýšeným smyslem pro exhibicionismus, hroší kůží a samolibostí. Už jistě jsou i v této straně. Ale můžou se projevit až časem. Aspoň do té doby má liberálnější volič koho volit. Zatím měli na výběr jen voliči středoví a levicoví.

Jenže, řekne si ten volič, a co dál, co dál až i tahle strana zkoroduje nebo až odejde zrovna ten jeden -zase zakládat novou stranu, či co? Zase dokola? Na to je jediný recept - zabránit, aby se straníci, poslanci, šíbři a různí kmotři dostávali k veřejným penězům. A nedostanou se k nim jen tehdy, když žádné veřejné peníze nebudou, což samozřejmě není možné - ale může jich být tak málo, jak je to jenom možné. Nebude zkrátka víceméně s čím podnikat.

A zmizí-li nebo aspoň velmi zesmutní všichni ti podnikatelé s veřejnými penězi, bude politika hned o něčem jiném a koho pak uplácet, když se nebudou rozdělovat veřejné peníze a konkurence bude rovnější, protože předražené kšefty ze státního a jen pro některé prostě zmizí.

Stejně to, jak se známe, nebude zemský ráj na pohled, ale bude to dost o něčem jiném.

O autorovi| VÁCLAV RAMBOUSEK, ekonom

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...