Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Kimovo vesmírné strašení

Česko

Severní Korea ohlásila úmysl vypustit satelit. To se však může rovnat testu rakety

PCHJONGJANG/PRAHA Severní Korea opět výrazně vycenila na Západ zuby. Včera totiž oznámila, že připravuje vypuštění satelitu do vesmíru. Mnozí experti se však domnívají, že tento záměr může ve skutečnosti být testem severokorejské rakety dlouhého doletu. Ta by teoreticky mohla zasáhnout i Aljašku, což by vůbec poprvé mohlo znamenat možnost přímého ohrožení části území Spojených států.

Režim vůdce Kim Čong-ila oznámil kosmické plány s velkou pýchou v hlase. „Když bude toto vypuštění satelitu úspěšné, národní vesmírná věda a technologie učiní další velký krok na cestě k vybudování ekonomické mocnosti,“ uvedla oficiální severokorejská agentura KCNA.

Korejci se také nechali slyšet, že na vypuštění družice v poslední době intenzivně pracují: „Přípravy na vypuštění experimentálního komunikačního satelitu učinily výrazný pokrok.“ Jako tradičně podotkli, že podobné technologie vyvíjejí pouze pro „mírové účely“.

Do světa však nevyhlásili to, kdy by družice mohla do vesmíru zamířit. V této souvislosti se spekuluje o několika možných termínech. V úvahu přichází to, že by se vypuštění uskutečnilo v březnu nebo na konci dubna, kdy bude země oslavovat výročí své armády.

Plány jsou zatím v mlze I další úmysly KLDR zatím zůstávají zahalené mlhou.

Experti si například nejsou jisti, zda Severní Korea disponuje dostatečnými znalostmi, aby do svých raket umístila jaderné hlavice.

Jižní Koreu však záměry jejího souseda šokovaly v každém případě. „Bez ohledu na to, zda by Sever skutečně vypustil satelit, nebo testoval rakety dlouhého doletu, představovalo by to pro Jih bezpečnostní riziko, protože použité technologie jsou přibližně stejné,“ citovala agentura AFP jednoho z jihokorejských členů vlády. Severní Korea již v minulosti používala vypuštění satelitů pro zamaskování svých raketových experimentů. Svůj program přitom postavila na vývoji střely s dlouhým doletem Taepodong2, kterou dokonce již jednou (v roce 2006) neúspěšně vyzkoušela. Střela tehdy explodovala jen několik okamžiků po startu. V případě, že by Severní Korejci raketu s dlouhým doletem otestovali s lepším výsledkem, mohli by získat zbraň s doletem až 6700 kilometrů. Za neúspěch tvrdě zaplatí Případná neúspěšná zkouška by ale pro ekonomicky živořící stát, který je kvůli předchozím testům raket pod klatbou sankcí OSN, znamenala také kromě ztráty prestiže i zmařené velké finanční náklady. Pchjongjang by si také jen samotným provedením testu ještě více znepřátelil spojence Západu v regionu. Zubožená země se přitom bez tolik důležité pomoci neobejde. V současnosti totiž spíše připomíná obra stojícího na hliněných nohách.

V úvahu proto také přichází možnost, že se severokorejský režim snaží pouze vydírat Západ, v jehož čele stojí nová americká vláda. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová přitom během nedávné cesty po Asii dala najevo, že korejský nukleární program je jednou z největších překážek k tomu, aby v oblasti zavládla stabilita.

Clintonová v Asii hovořila také o tom, že součástí severokorejské diplomatické taktiky je používání dvojího přístupu. Na jedné straně vůči svým sousedům působí bojechtivým dojmem, na straně druhé se však snaží pevně držet dohod.

Šéfka diplomacie zmínila i to, že je potřeba hledat cesty, jak efektivně obnovit rozhovory šesti stran o severokorejském odzbrojení.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...