Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Kissingerova mise v Pekingu: průlom i vtipy

Česko

WASHINGTON/PRAHA Spory kolem Tchaj-wanu, obavy z Pekingu z podrývání jeho nadvlády nad „neposlušnými“ oblastmi. Podobná témata jako dnes byla na stole i při navazování kontaktů mezi USA a Čínou před 40 lety.

V září roku 1970 pověřil tehdejší americký prezident Richard Nixon svého poradce (a pozdějšího ministra zahraničí) Henryho Kissingera, aby oživil pokusy otevřít komunikační kanály s Pekingem. Kissinger to zkoušel přes Pákistánce, Rumuny i další prostředníky. Nakonec se jako nejschůdnější ukázala první varianta. Výsledkem byla Kissingerova tajná cesta do Pekingu v červenci 1971.

Jak ukázaly odtajněné zápisky z tehdejších uzavřených jednání, Kissinger na schůzce s tehdejším čínským premiérem Čou En-lajovi mimo jiné nabízel, že USA mohou hned podpořit zvolení Pekingu za člena Rady bezpečnosti OSN (do té doby čínské křeslo obsazoval zástupce Tchaj-wanu). Zároveň ale Kissinger vysvětloval, že Američané nemohou z domácích politických důvodů podpořit vyloučení Tchaj-wanu z OSN.

Jednání bylo velmi otevřené a nechybělo ani vtipkování. Například když Kissinger prohlašoval, že v případě publikování jeho slov by si mohl hledat práci snad už jen na čínském ministerstvu zahraničí.

Kissingerova mise otevřela dveře k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi, byť velmi pozvolné. Řada tehdejších sporů nicméně přežila dodnes.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč