Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kladno nabízí duel Šebrle–Smith

Česko

KLADNO Repríza desetibojařské bitvy o titul mistra světa z loňské Ósaky mezi šampionem Romanem Šebrlem a nakonec stříbrným Mauricem Smithem z Jamajky?

Právě takový souboj nabídne druhý ročník mítinku TNT - Fortuna, který se uskuteční dnes a zítra na kladenském stadionu Sletiště.

Repríza snad, ale jako odvetu oba aktéři kladenský střet neberou.

„Vůbec netuším, kolik bodů můžu udělat, ze silového tréninku jsem teprve přešel do rychlostního. Hlavně abych závod dokončil zdravý, viděl, jak na tom jsem, a mohl bez obav pokračovat v přípravě na Peking,“ řekl Šebrle, který loni v Kladně zvítězil nejlepším světovým výkonem roku 8697 bodů. „Nebýt to v Kladně s jeho báječnou atmosférou a skvělými diváky, nezávodil bych,“ kroutil hlavou 33letý světový rekordman a olympijský vítěz, kterého letos dvakrát přibrzdilo svalové zranění a čeká jej první desetiboj v sezoně. Ani o šest let mladší Smith nevolil slova o odvetě. „Samozřejmě chci v tomto krásném prostředí vyhrát, ale v této fázi sezony se chci desetibojem hlavně bavit. Beru to jako normální závod, v němž bych se rád co nejvíc přiblížil ke svým osobním rekordům, zatímco v Pekingu to bude závod všech závodů,“ pravil Jamajčan, který nedávno v Götzisu skončil součtem 8332 bodů na pátém místě. „Tady ale očekávám lepší výkon,“ dodal.

Šebrle dokonce připustil, že v současné době nepřemýšlí o olympijském limitu, který činí 8000 bodů. „Jak říkám, hlavně chci zůstat zdravý. Osm tisíc bych asi udělat měl, ale kdo si vsadí, že dám míň než 8333, neprohloupí,“ usmíval se atlet, který však v otázce limitu může spoléhat na výjimku od Českého olympijského výboru.

Pořadatelé nemohou počítat se startem Kazacha Dmitrije Karpova, bronzového z MS v Ósace a vítěze z letošního Götzisu (8504 bodů), který od té doby pobývá v Praze a při tréninku se Šebrlem si poranil stehenní sval. „Váš doktor Barna mi doporučil dvoutýdenní klid,“ vysvětlil Karpov.

Přesto čítá startovní listina 24 desetibojařů včetně Tomáše Dvořáka, Josefa Karase a dalších atletů z Česka i zahraničí.

Mezi ženami by měla hlavní favoritku, Ukrajinku Ludmilu Blonskou, prohnat Denisa Ščerbová, která už má olympijský limit z Götzisu (6053 bodů). „Pomýšlím na hranici 6200 bodů,“ uvedla svěřenkyně trenéra Aleše Dudy.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat