Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klasické budky předělávají v Británii na bankomaty

Česko

LONDÝN Červené telefonní budky, které jsou jedním ze symbolů Británie, se kvůli mobilním telefonům stávají stále více ohroženým druhem. Britská telekomunikační společnost BT se je nyní snaží zachránit tím, že do nich začíná instalovat bankomaty.

Po celé Británii je nyní asi 12 500 budek, u nichž se turisté fotografují, případně zkoušejí, kolik se jich do budky vejde. K telefonování je ale používá stále méně lidí a podle BT asi polovině zbývajících budek hrozí likvidace.

Vedení BT uvedlo, že za poslední dva roky kleslo užívání telefonních automatů o polovinu. Už nyní byla řada budek zlikvidována, prodána nebo exportována jako suvenýry.

BT nyní v anglickém městě Peterborough otevřela již druhou budku předělanou na bankomat a věří, že tato inovace pomůže zachovat jeden ze symbolů země na britských ulicích. Majitel bankomatu totiž platí BT poplatek za užívání budky, která má již všechno potřebné vedení.

„BT se snaží najít inovativní řešení, aby mohla zachovat budky, protože počet hovorů z telefonních automatů se stále snižuje,“ řekl mluvčí společnosti.

Červenou telefonní budku navrhl v roce 1924 architekt Giles Gilbert Scott a je vysoká asi dva a půl metru.

***

BRITSKÁ KLASIKA

* V Británii dosud stojí asi 12 500 telefonních budek. * Většině hrozí likvidace, jejich využití totiž za poslední dva roky kleslo o polovinu.

Autor: