Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klasický porod stojí 11 tisíc korun

Česko

Ženy pojištěné u zdravotní pojišťovny za pobyt v porodnici neplatí - tedy pokud si nepřejí nadstandardní pokoj. Málokdo proto ví, kolik porod a následná péče odborníků pojišťovny stojí.

Několikadenní pobyt ženy v porodnici přijde zdravotní pojišťovnu až na několik desítek tisíc korun. Záleží na způsobu porodu i na tom, jak velké je miminko. Obecně však platí, že cena standardní, průměrně šestidenní péče v případě, že porod proběhl přirozenou cestou, dělá zhruba 11 tisíc korun. „Tato suma zahrnuje příjem a všechna další potřebná vyšetření, vlastní výkon porodu a náklady na pobyt na lůžku,“ vypočítává mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jana Víšková. „Za porod císařským řezem při průměrné délce pobytu v nemocnici deset a půl dne zaplatí pojišťovna přibližně 25 tisíc korun,“ dodává.

Bezproblémové těhotenství stojí pojišťovnu asi sedm tisíc

Peníze ovšem zdravotní pojišťovny vydají i za vyšetření, která těhotné ženy podstupují během těhotenství.

Jestliže celé období před porodem probíhá bez komplikací, žena by podle doporučení gynekologů měla absolvovat minimálně deset, mnohdy však i 13 či 14 vyšetření v prenatální poradně. „Za prohlídky zaplatí pojišťovna gynekologovi celkem asi 3700 korun,“ dodává Víšková.

Laboratorní vyšetření, kterých je během těhotenství až dvacet, přijdou zdravotní pojišťovnu u jedné budoucí matky zhruba na 2500 Kč. Asi 580 korun pak lékař dostane od pojišťovny za ultrazvukové vyšetření prováděné kolem 20. a 30. týdne. „Za předporodní péči o zdravou matku tak zdravotnické zařízení od VZP dostane zhruba 6800 korun,“ počítá Jana Víšková. Dodává, že u rizikového těhotenství je frekvence vyšetření v průběhu těhotenství mnohem vyšší, stejně jako nároky na vyšetření a laboratorní rozbory odebraných vzorků. „Náklady na zdravotní péči o takovou ženu jsou velmi individuální, ale pro pojišťovnu je tato péče vždycky až několikanásobně dražší,“ vysvětluje tisková mluvčí VZP.

Zdravotní pojišťovny proplácejí péči o matku i dítě i po porodu. Pokud je miminko po porodu zdravé a váží nad 2500 gramů, pohybují celkové náklady na jeho hospitalizaci kolem 5500 korun, přičemž maminka stráví s dítětem v porodnici asi čtyři až pět dní.

Milionová péče

Úplně jinou kapitolou je ale péče o miminko, které se narodí nemocné, s nějakou vrozenou vadou anebo předčasně. Kritická je přitom hmotnost nižší než jeden kilogram. Takových dětí se v České republice narodí ročně okolo 145. „Než je možné předat nedonošené miminko rodičům do domácího ošetřování, stojí jeho péče okolo sedmi set tisíc korun. V případě komplikované léčby se mohou tyto náklady vyšplhat až nad milion,“ potvrzuje tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková.

***

Kolik stojí...

Klasický porod a následný

pobyt v porodnici: 11 000 Kč

Císařský řez: 25 000 Kč

Prenatální vyšetření:

6800 Kč

Péče o předčasně narozené děti: asi 700 tisíc až milion Kč

Jak si vybrat porodnici

* Vybíráte, do jaké porodnice zamíříte, až se váš potomek přihlásí o cestu na svět? Přemýšlíte, kde třeba zkusíte zapomenout na nepříjemný předchozí porod a kde budou akceptovat vaše porodní přání? Jako jedno z vodítek vám pak může poslouží podrobný přehled jednotlivých porodnic, který na svých stránkách spravuje Aperio - společnost pro zdravé rodičovství. Na adrese www.aperio.cz si v sekci „Porodnictví“ a „Průvodce porodnicemi“ můžete najít vytypovanou porodnici a přečíst si, jaké zkušenosti si odtamtud odnesli jiní rodiče.

* U každé porodnice jsou uvedeny konkrétní informace o jejich provozu. Dočtete se, zda je možné přihlásit se do kurzů předporodní péče, jaké podmínky porodu a pobytu v porodnici těsně po něm zařízení nabízí, jestli si pro porod můžete zvolit polohu, při které se cítíte nejlépe, kolik stojí nadstandardní služby, jak se tu k rodičkám a jejich rodinám chovají a také to, kolik tu za poslední roky proběhlo porodů.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat