Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Klášter nabízí unikátní fotografie Palacha

Česko

PRAHA Zhruba 130 unikátních a zčásti dosud nezveřejněných fotografií nabízí výstava Jan Palach 16. až 25. ledna 1969, která byla včera otevřena v ambitu kláštera bratří františkánů v Praze.

Pořádající Pražský dům fotografie u příležitosti 40. výročí tragické smrti Jana Palacha představuje rozsáhlý soubor 27 autorů z bouřlivých událostí, které následovaly v Praze po jeho sebeupálení. „Zaměřili jsme se na to, jak na tuto událost reagovali lidé v ulicích,“ uvedla kurátorka výstavy Dana Kyndrová. Součástí výstavy, kterou je možné navštívit do 28. února, je také vydání knižní publikace se 150 snímky zachycujícími pražské ulice v prvních dnech po Palachově smrti. Vidět lze i koláže z dokumentů StB o historii náhrobku Jana Palacha, vytvořeného sochařem Olbramem Zoubkem. Koláže vytvořil Jiří Sozanský, který zde zároveň vystavuje svoji figurální plastiku nazvanou Devětašedesátý.

Expozice přináší známé i poprvé veřejně představované černobílé záběry z mohutného pohřbu, manifestačních pochodů, spontánního přejmenovávání náměstí Krasnoarmějců na náměstí Jana Palacha i snímky fotografa Tibora Borského z tryzny na bratislavské Komenského univerzitě. Unikátní je fotografie Bohumila Dobrovolského, na níž je náhodně mezi účastníky studentské protestní hladovky zachycen osmnáctiletý Jan Zajíc, který se na protest proti takzvané normalizaci upálil na Václavském náměstí v Praze 25. února 1969. Autory fotografií jsou fotografové pracující v médiích.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: