Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus a Duka dostali zlatou Bibli za 60 tisíc. Podívejte se

Zlatá bible | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatá bible | foto: zlatabible.cz

PRAHA Exkluzivní bohatě zdobené vydání Bible převzal pražský arcibiskup Dominik Duka. Kniha, která se prodává za téměř 60 000 korun, obsahuje reprodukce středověkých kreseb a je vytištěna na kvalitním papíře se zlatotiskem. Bible má v tomto vydání 1070 stran a 259 ilustrací, každý z 600 výtisků je ručně vyrobený. Druhý výtisk nakladatelství věnovalo prezidentu Václavu Klausovi.

"To není jen kniha, ale celá velká knihovna literatury," řekl o bibli arcibiskup Duka. Knihu ocenil také Klaus, který ji dostal o hodinu a půl později na Pražském hradě. "Je to kulturní počin a velmi cenná věc," řekl prezident.

Bibli v limitovaném nákladu a ve zdobném provedení vydalo nakladatelství Euromedia Group. V textu využilo Starý a Nový zákon ve znění takzvané Jeruzalémské bible, kterou loni vydalo Karmelitánské nakladatelství.

Na jeruzalémském překladu pracovali posledních 30 let

O BIBLI

Každý výtisk je ručně zhotoveným unikátem vysoké umělecké hodnoty. Kniha je vázána v nejkvalitnější kůži zpracované podle tradičních postupů. Stejně jako nejcennější originály biblí, také tuto BIBLI zdobí zlacená ořízka – znak luxusního zhotovení. Při vázání bylo použito nejkvalitnějšího a nejnákladnějšího způsobu vázání knih - šití. Nárožnice s dekorativními ornamenty jsou zhotovovány ručně, podle starodávných předloh.

Zdroj: www.zlatabible.cz

manželé František a Dagmar Halasovi, kteří byli na dnešní předávání do Arcibiskupského paláce pozváni. "Je to pro všechny, kdo se podíleli na české verzi Jeruzalémské bible velká čest," řekl Halas o zdobném vydání knihy.

"O takové podobě jsme v době totality, kdy jsme pracovali na překladu, ani nesnili," doplnil arcibiskup Duka, který v minulosti k novému překladu přispěl. Odborníci považují Jeruzalémskou bibli za vrcholné dílo moderní biblistiky. "Dosud se prodalo přibližně 15 000 výtisků Jeruzalémské bible a na září chystáme další vydání," řekl Pavel Lukeš z Karmelitánského nakladatelství. Bohatě zdobená bible v limitovaném vydání mohla vzniknout zejména proto, že nakladatelství Euromedia Group získalo přístup k archivu Rakouské národní knihovny. Ilustrace byly do knihy vybrány z přibližně dvaceti umělecky cenných iluminovaných rukopisů.

K nejznámějším patří Neapolská bible z druhé poloviny 14. století a také Bible zhotovená ve středověku pro krále Václava IV. Někdy bývá dokonce nazývána nejkrásnější biblí světa. Z ní nakladatelství použilo do nové Bible například obrázek stavby Babylonské věže.

V loňském roce se v České republice prodal rekordní počet biblí různých vydání a překladů. Podle odhadů se jich prodalo zhruba 110 000 výtisků, což bylo asi čtyřikrát více než v minulých letech. Na zvýšení prodeje se podepsalo vydání tří nových překladů - Bible 21, Jeruzalémské bible a Českého studijního překladu bible. Prodával se ale také starší ekumenický překlad i původní kralická bible.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...