11. dubna 2011 13:31, aktualizováno  18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus baví internet. Do kapsy nechal zmizet tužku

Klausovi se zalíbilo chilské protokolární pero | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klausovi se zalíbilo chilské protokolární pero | foto: youtube.com

SANTIAGO DE CHILE/PRAHA Někdo na cestách sbírá hotelová mýdla, někdo třeba tácky od piva. A český prezident? Tomu se zjevně líbí psací pera. Jednomu takovému neodolal během cest po Jižní Americe. Přímo před zraky kamer si totiž přivlastnil tamní protokolární pero.

Hbitý Václav Klaus se stal hitem internetu. Zatímco jeho chilský protějšek Sebastián Piňera vítal přítomné novináře, český prezident si se zájmem prohlížel pero, které před ním leželo na stole.

Vyndal ho z krabičky, pak ho schoval pravou rukou pod stůl, a následně obratně dopravil do levé kapsy saka. Těžko říct, zda si Václav Klaus uvědomil, že kamery už běží, každopádně ze záznamu České televize to vypadá, že svoje okolí vůbec nevnímal.

Ve chvíli, kdy skončila uvítací řeč, bylo už prázdné pouzdro zavřené a úhledně srovnané na stole, jako by se nic nestalo. Video, které bylo odvysíláno v pořadu 168 hodin, teď vzalo útokem český internet a během několika hodin ho viděly tisíce lidí, které ho interpretují jako krádež. Proti takovému vyznění se však televize ohradila. Brání se, že video nijak nekomentovala.

Vtip o novém peru Václava Klause

"Šlo o běžné pero s logem státu či kanceláře, které dostávají prezidenti a zároveň členové delegací při státních návštěvách," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Čtěte také

Podle něj hosté na Pražském hradu navíc dostávají i blok. "Škoda jen, že se ČT takto pilně nevěnovala za devět dnů společného pobytu více samotné práci," rýpnul si do televize na oplátku Ochvat.

Recesisté šíří po internetu vtipy na téma Klausovy oblíbené psací potřeby, které jsou často doprovázeny slavným prezidentovým hodnocením filmu z pera autorského dua Svěrák Smoljak.

Václav Klaus totiž v roce 1999 Lidovým novinám řekl: "Nemohu ale přežít Marečku, podejte mi pero. To považuji za děsivě, děsivě špatný film."

Pera v kapsách skončila i po slavném podpisu smlouvy START v roce 2010. Před rokem v Praze podepsal americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv dohodu o jaderném odzbrojení. Po podpisu se na sebe oba prezidenti podívali a poté zastrčili pera do vnitřních kapes sak.

ČT: S ničím jsme nemanipulovali

"Česká televize má k dispozici záznam celé tiskové konference. Nic nebylo zatajeno, s ničím nebylo manipulováno. Příspěvek z Chile byl zařazen na konec pořadu 168 hodin jako tradiční vtipná tečka, nezazněl k němu žádný hodnotící komentář, jednalo se o úsměvnou obrazovou historku. Takto to tvůrci pořadu 168 hodin chápou, nikomu žádný – ať už chtěný či nechtěný – záměr nepodsouvají. Od jakýchkoliv dalších interpretací se Česká televize distancuje," stojí v prohlášení ČT.

Česká televize odvysílala v neděli 10. dubna 2011 na programovém okruhu ČT1 ohlednutí za uplynulým týdnem očima redaktorů ČT 168 hodin. V závěru relace byla jako úsměvná tečka zařazena část záznamu z tiskové konference k podpisu smlouvy o cestovním ruchu mezi Chile a Českou republikou. Záznam zachycuje prezidenta České republiky Václava Klause a pero, kterým ministr zahraničních věcí Schwarzenberg smlouvu podepsal.

ogoOndřej Golis, mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!