Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Klaus chce ve vládě Kalouska

Česko

Dva premiéři - Fischer úřaduje na Hradčanech, ve Strakovce dosluhuje Topolánek

Designovaný premiér začal úřadovat. Jeho prvním hostem byl premiér v demisi Mirek Topolánek. Ještě před tím se ale Fischer sešel na Hradě s prezidentem Klausem.

PRAHA Jak nový premiér Jan Fischer po jmenování slíbil, tak učinil. Do úřadu nastoupil po Velikonocích. Jeho první cesta vedla na Pražský hrad, kde s prezidentem probíral složení překlenovací vlády a postup při dokončení evropského předsednictví.

Prezident se měl vyjádřit, že by v nové vládě rád viděl současného ministra financí Miroslava Kalouska. „Přál bych si, aby byl ponechaný ve vládě jeden jediný ministr, a tím je Miroslav Kalousek. Já bych mu svoji důvěru stoprocentně dal, věřím, že by udržel českou ekonomiku v pořádku,“ řekl Klaus MF Dnes.

Odpoledne se Fischer v Hrzánském paláci na Hradčanech, kde má dočasné sídlo, sešel s dosluhujícím premiérem Mirkem Topolánkem. Hovořit měli především o evropském předsednictví. Právě kvůli němu chce nový předseda vlády co nejdříve jednat s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a vicepremiérem Alexandrem Vondrou. Topolánek mu tento záměr schválil.

Dnes přijde na řadu Paroubek Rozhovory o nové vládě budou pokračovat dnes, kdy by se měl Fischer sejít s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a dalšími předsedy politických stran vyjma komunistů.

Nová jednání očekává i šéf lidovců Jiří Čunek. Přesto, že se jeho strana odmítla na sestavování nové vlády podílet. „Nechci být uražené dítě. Jsem připraven jednat. Iniciativa je ale na Fischerovi,“ prohlásil Čunek. Předčasnými volbami se včera zabývala i Topolánkova vláda v demisi. Kabinet podle očekávání schválil poslanecký návrh ústavního zákona, který zkracuje funkční období nynější sněmovny.

Podle dohody politických stran by se předčasné volby měly konat počátkem října. Pro jednorázové rozpuštění sněmovny včera hlasoval i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. A to i přes to, že většina KDU-ČSL prosazuje alternativní senátní návrh novely ústavy o rozpuštění dolní komory parlamentu.

Poslanci ČSSD mezitím začali připojovat své podpisy pod dohodu, která má zajistit důvěru překlenovací vládě ve sněmovně. „Já jsem se podepsal jako první,“ pochlubil se včera Paroubek.

Konkrétní jména ministrů, která sociální demokraté novému premiérovi navrhnou, Paroubek prozradit nechtěl. Jasný je podle něj pouze Jan Kohout, který by měl být ministrem zahraničí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!