2. ledna 2007 12:41, aktualizováno  19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus dal Topolánkovi oběd, jmenuje ho později

Mirek Topolánek a Václav Klaus s manželkami v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Václav Klaus s manželkami v Lánech. | foto: Marta Myšková ČTK

LÁNY Prezident Václav Klaus pozval premiéra Mirka Topolánka s manželkou na zámek v Lánech na tradiční novoroční oběd. Politický výsledek jejich schůzka neměla. Premiér nepřinesl slíbený seznam ministrů, Klaus zase neoznámil, kdy hodlá vládu jmenovat. Prezident hodlá další kroky učinit v tomto týdnu.

"Tato schůzka, tento oběd nebyl zásadním politickým jednáním... Další kroky budou následovat v průběhu tohoto týdne," uvedl Klaus. Topolánek doplnil, že "nic zásadního nevymysleli". Prezident dal znovu najevo, že nepovažuje ministerskou sestavu za ideální. Kdyby bylo na něm, byla by některá jména "výrazně jiná". Česko ale nemá prezidentský systém a hlava státu tak nemá právo premiérovi diktovat, kdo ve vládě zasedne, dodal Klaus.

Tomu dnes Topolánek na schůzku nedonesl úplný seznam ministrů, jak sliboval. KDU-ČSL totiž o náhradníkovi Simeony Zikmundové, která ustoupila od nominace do čela legislativní rady vlády, rozhodne až odpoledne. "Sejde se předsednictvo a v 17:00 celostátní výbor. Teprve poté předseda Jiří Čunek oznámí definitivní nominaci," řekl mluvčí lidovců Ondřej Jakob. Jako o možné ministryni kultury se spekuluje o režisérce Heleně Třešťíkoví, nominovaný Cyril Svoboda, by se mohl přesunout do čela Legislativní rady vlády. Podle šéfa lidovců jde však pouze o jednu z několika variant.

Pražská ODS podpořila vládu s výhradami
Vůči vládě s lidovci a zelenými se vymezovala také pražská ODS, která dnes dohadovala své stanovisko pro čtvrteční jednání výkonné rady strany. Vládu sice podpořila, ale s výhradami; rada ODS hlavního města v dnešním usnesení mimo jiné uvedla, že rozdělení křesel v kabinetu neodpovídá výsledkům voleb, poslance nicméně vyzvala k tomu, aby pro druhý kabinet premiéra Mirka Topolánka zvedli ruku.

"Za politickou chybu považuje skutečnost, že se ODS vzdala klíčových resortů financí, místního rozvoje a zahraničí, kdy především resort financí je považován za vlajkovou loď nezbytných reformních změn a volebního politického programu ODS," řekl po zasedání rady šéf pražských občanských demokratů Jan Bürgermeister.

Širší vedení ODS v Praze dále uvedlo, že podpisem koaliční smlouvy s lidovci a zelenými převzal Topolánek plnou odpovědnost za tento projekt. Požádala všechny poslance ODS, aby vyjádřili při hlasování vládě důvěru. Usnesení bylo přijato podle Bürgermeistra jednomyslně. Jeden účastník zasedání se hlasování zdržel.

Prezident vyprovodil Topolánka slivovicí
Po tradičním novoročním obědě si prezident posteskl, že každý rok musí obědvat s jiným předsedou vlády. „Nenaznačuje to nějakou velkou míru politcké stability České republiky,“ prohlásil po obědě Klaus. „Přál bych si, aby se toho pátého ročníku nemusela být zase nějaká změna oproti letošnímu," dodal. Novoroční obědy totiž již předtím absolvovali Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jiří Paroubek, žádný z nich se ale v premiérském křesle „neudržel“ do dalšího ročníku.

Topolánka doprovázela i přes spekulace o možném rozvodu do Lán jeho manželka Pavla. „Nevidím důvod, proč bych tam neměla jezdit. Vůbec nechápu, kdo si vymyslel že ne,“ řekla předevčírem LN na otázku, jestli se na oběd chystá. Václav Klaus jí připravil uvítání v podobě kytice orchidejí, strelícií a kal. Premiér přivezl prezidentově manželce růže.

Páry poobědvaly šunkovou rolku, vývar s játrovými knedlíčky a jelení kýtu na víně. O politice se bavili prezidentský a premierský pár prý spíše sporadicky. „Nepřinesli jsme si podklady a papíry, abychom řekli, co bude dál,“ uvedl Klaus po dezertu v podobě hraběnčiných řezů. „Jak už bývá zvykem, hovořili jsme s panem prezidentem o jídle a ženy hovořily o politice,“ vtipkoval Topolánek. Atmosféra oběda byla tentokrát mnohem uvolněnější než při předchozích setkáních obou státníků. Na rozloučení Klaus Topolánkovi věnoval láhev „domácí“ slivovice. „Je to klausovice signovaná prezidentem republiky vypálená ze švestek z vlastní lánské zahrádky,“ zažertoval premiér na závěr setkání.

lidovky, baw, čtk