Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus dostal mozaiku se svatým Václavem, papež stoličku

Česko

  17:58
PRAHA - Prezident Václav Klaus s manželkou Livií se v sobotu odpoledne na Pražském hradě sešli s papežem Benediktem XVI. na soukromé schůzce. Při zhruba půlhodinovém setkání si také vyměnili dary, které si pro sebe připravili.

Mozaika s českým světcem svatým Václavem. foto: Tiskový odbor Vatikánu ČTK

Papež věnoval Klausovi mozaiku zobrazující českého světce svatého Václava.

On-line přenos

Sledujte první den návštěvy papeže on-line

Od českého prezidenta dostal stoličku ke klavíru od firmy Petrof. Oblíbeným způsobem odpočinku Benedikta XVI. je právě hra na klavír. Papež od prezidenta obdržel darem rovněž mísu se dvěma svícny od sklárny Moser s osobním monogramem papeže.

Mozaiku zobrazující českého světce svatého Václava, kterou papež věnoval české hlavě státu, vyrobili vatikánští umělci letos na jaře. Předobrazem jim přitom byla původní výzdoba oltáře baziliky svatého Petra ve Vatikánu zasvěcená právě svatému Václavovi.

Mozaiky dává papež darem často
Postava českého světce na mozaice je oděna v brnění, červeném plášti a na hlavě má korunu. V pravici drží prapor se svatováclavským znakem znázorňujícím černou orlici s roztaženými křídly. Levá ruka světce svírá meč a štít. Obraz měří 50 na 70 centimetrů a je zasazen ve zlatém rámu.

Prezident Václav Klaus (vpravo) s chotí Livií přijal papeže na Pražském hradě.

Barvy i použitá technika odpovídají těm původním užívaným při stavbě a výzdobě svatopetrské baziliky. Mozaiky dává papež darem při svých zahraničních cestách často. Benedikt XVI. přivezl umělecké dílo například německému prezidentovi Horstu Köhlerovi, zpodobňovala pohled na Koloseum v 19. století. Mozaiku obdržel od papeže Jana Pavla II. v roce 1990 také Klausův předchůdce Václav Havel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!