Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Klaus drží Evropu v šachu kvůli Lisabonu

Česko

Irové hlasovali pro Lisabonskou smlouvu. Poslední překážkou je Václav Klaus. Politici z EU se ho snaží nerozzlobit, aby podepsal

DUBLIN/PRAHA Irsko schválilo Lisabonskou smlouvu v referendu. Polský prezident ji do středy podepíše. Co Česká republika? Zraky celé Evropské unie se nyní upírají právě na Prahu. A zejména na prezidenta Václava Klause. Irové totiž nyní Čechům předali pomyslnou štafetu „troublemakerů“.

Český prezident má momentálně svázané ruce, protože nemůže Lisabon podepsat, dokud o dokumentu nerozhodne Ústavní soud. Ani poté ale není jisté, že tak učiní. A právě to Brusel, ale i ostatní evropské metropole znervózňuje. Výsledek irského referenda je podle Klause faktem, který nebude dál komentovat. Příznivci smlouvy drtivě zvítězili -„ano“ Lisabonu řeklo 67,1 procenta voličů. „Není co k tomu dodat,“ uvedl Klaus s tím, že na otázku, zda smlouvu podepíše, není vhodný čas.

Právě kvůli této nejistotě se již objevují první náznaky tlaku na hlavu českého státu. „Francie si přeje, aby státy, které tak ještě neučinily, co nejdříve ukončily ratifikaci smlouvy, aby byla schválena do konce roku,“ zatím jen opatrně zahrozil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Švédsko, které EU předsedá, by podle něj mělo pro ukončení ratifikačního procesu učinit „všechny nezbytné kroky“.

„Jen český prezident Václav Klaus vytrvává v blokování tohoto procesu. Evropa na něj nyní musí vyvinout tlak, aby se vzdal své nepoctivé politiky obstrukce, která může stát Čechy jejich komisaře v nové komisi,“ uchýlili se k výhrůžkám evropští zelení.

Jenže pravdou je, že Evropská unie nemá nástroj, jak Václava Klause k podpisu Lisabonu donutit. Může jen hrozit právě ztrátou komisaře či izolací Česka.

Jak uvedl v rozhovoru pro LN Klausův tajemník Ladislav Jakl, prezident nyní vůbec není na tahu. „Teď je řada na českém Ústavním soudu. Německý to posuzování bral velmi odpovědně, velmi vážně. Nevypracoval to horkou jehlou, šlo téměř o třistastránkovou zprávu. Věřme, že stejně zodpovědně -a nikoliv pouze formálně - se tím bude zabývat i český Ústavní soud,“ uvedl Jakl. Soud by podle něj zejména neměl podléhat nějakým nátlakům a předvolávání si na kobereček od mocných v Evropě. „Takže teď prostě český prezident vůbec není na tahu. A nemyslím si, že by si měl dělat s nějakými tlaky hlavu,“ dodal Klausův tajemník.

I vrcholní bruselští představitelé se k dalšímu osudu Lisabonu vyjadřovali velmi opatrně. „Doufám, že všechny procedury potřebné k tomu, aby smlouva vstoupila v platnost, budou v Polsku a v České republice završeny co nejrychleji,“ citovala Reuters šéfa Evropské komise Josého Barrosa. Evropská unie podle něj musí respektovat ústavní procedury v ČR. Barroso podle svých slov naposledy s Klausem o Lisabonu mluvil v květnu na summitu EU-Rusko v Chabarovsku. „Já jsem se ho ptal naprosto upřímně na tuto věc. Jediné, co mi odpověděl, bylo, že na konci proti ratifikaci nebude,“ řekl Barroso.

Podle šéfa Evropského parlamentu Jerzyho Buzka jde v Česku o „demokratickou proceduru“ a Češi a Klaus mají právo na zdržení. „Co se týče nátlaku na Klause, jsem opatrný,“ prohlásil Buzek, který přijede o smlouvě v pátek jednat do České republiky.

Pokračování na straně 2

Další informace na straně 7

Klaus drží Evropu v šachu kvůli Lisabonu

Dokončení ze strany 1

Jerzy Buzek by měl v Praze jednat s českým premiérem Janem Fischerem i předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. Zda se setká i s prezidentem Václavem Klausem, zatím není potvrzené. „Zatím o tom nevím,“ uvedl na dotaz LN Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Fischerův mluvčí Roman Prorok ale odmítl, že by návštěva souvisela s tlakem na ratifikaci. „Buzkova návštěva je plánována delší dobu a nesouvisí s nějakým tlakem na schválení Lisabonské smlouvy,“ citovala ČTK Proroka. „Předseda vlády je přesvědčen o tom, že se podaří ratifikaci dokončit tak, aby Lisabonská smlouva mohla vstoupit v platnost do konce roku 2009,“ uvedl Prorok. I bývalý český premiér Mirek Topolánek ale v Otázkách Václava Moravce uznal, že naše pozice nyní není nejlepší. „Že jsme hrdinové, kteří brzdí na poslední vartě, není asi nejlepší,“ řekl.

I když o tlacích všichni odmítají mluvit, jasné je jedno - Česko se stává předmětem zvýšeného zájmu ze strany evropských politiků. V pátek přijede do Prahy právě Buzek. Již ve středu ale zase naopak do Bruselu zavítá český premiér Jan Fischer. Má se tam setkat s José Barrosem a švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem. „Budeme jednat o situaci a uvidíme, k jakým akcím bychom mohli přistoupit, aby se situace posunula dopředu,“ uvedl k setkání Reinfeldt, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Den poté přijede do Česka „sondovat“ i jeho ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malströmová.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...