Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Klaus dštil síru na EU

Česko

Prezident si během svého projevu v europarlamentu vysloužil potlesk i bučení

BRUSEL Český prezident včera vystoupil s dlouho očekávaným projevem na půdě Evropského parlamentu v Bruselu a věc se odehrála přesně podle očekávaného scénáře.

Václav Klaus přijel, vyprovokoval europoslance k demonstrativnímu bojkotu své řeči a za pozornosti médií zase odjel. Hlava státu si vysloužila aplaus i bučení, českým uším ale neřekla nic nového.

Prezident mluvil zhruba půlhodinu a shrnul v ní hlavní teze, které dlouhodobě vztahuje k unii: rozhodování na úrovni Bruselu je příliš, unie je přeregulovaná; další integrace kontinentu není jediná možná cesta. České členství v klubu ale podle něj nemá alternativu; absolutní hodnotou je lidská svoboda, která je v ohrožení. A konečně, nynější ekonomickou krizi nezpůsobilo selhání trhu, nýbrž jeho politické manipulování.

První potlesk přišel, když Klaus zmínil svého předchůdce Václava Havla, jenž v EP vystoupil před devíti lety a navrhl sepsání ústavy pro unii. První bučení pak přišlo tehdy, když si hlava státu rýpla, že na půdě eurosněmu je prosazován jen jeden názor a „kdo uvažuje o jiné alternativě, je považován za odpůrce evropské integrace“.

Stejnou měrou si Klaus vysloužil potlesk – z řad euroskeptické pravice – i pískot. Ten zazněl, když Klaus sdělil, že Lisabonská smlouva ještě zvýší „defekt“ odcizení mezi lidmi a EU. A když řekl, že řešením tohoto defektu „není ani posilování role Evropského parlamentu“, eurosocialisté a Zelení to nevydrželi a několik desítek jich opustilo jinak slušně zaplněný sál. „Nehorázné,“ reagoval pak pro LN na prezidentův projev šéf socialistů v EP Martin Schulz.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Schulz v tiskovém prohlášení poznamenal, že Klausovi tleskali jen „Antievropané a neofašisté“. Schulzovi údajně nejvíc vadilo, že Klaus „zpochybnil demokratickou legitimitu europarlamentu“. „Jenom to, že mám k Václavu Klausovi úctu jako k hlavě státu a chtěl jsem zachovat respekt k Čechům, mě přimělo, že jsem neopustil sál,“ sdělil Schulz.

Kriticky okomentoval Klausovu řeč i jeho známý antigon Daniel Cohn-Bendit. Podle lídra evropských Zelených přistoupil Klaus k projevu „jak ke karnevalové zábavě“. Konkrétně pak Cohn-Bendit napadl Klausův argument o ekonomické krizi. „Označit jejím původcem přebytek regulace, ačkoli krize začala v Bushově USA kvůli nedostatku dohledu nad bankami, to si nedovolí ani jiná esa mezi liberálními ekonomy, než je český prezident,“ řekl poslanec.

Zástupci pravice se drželi zpátky. Šéf eurolidovců, kam patří i ODS, řekl jen, že na řadu věcí má jiný názor, a předseda eurosněmu suše připomněl, že demokracie znamená respektovat vůli většiny.

Sám Klaus byl spokojen. „Perfektní atmosféra, moc se mi to líbilo,“ pochvaloval si vystoupení na tiskovce, která se na jeho přání konala na půdě české ambasády, a ne jako tradičně v parlamentu, kde by museli dostat slovo i jiní politici. Radost měl i z bučení, neb „nejhorší pro přednášejícího je absolutní ticho; to by mě snad i urazilo“.

Celý projev prezidenta na straně 11

***

2000

„EU by měla mít dříve či později svou přehlednou a obecně srozumitelnou ústavu, kterou by si mohly děti bez velkých potíží osvojovat ve škole.“ Václav Havel v EP ve Štrasburku

2009

„Zamítnutá Evropská ústava i od ní fakticky málo odlišná Lisabonská smlouva ještě zvýší ‚defekt‘ odcizení mezi lidmi a EU.“ Václav Klaus v EP v Bruselu

Nynější vývoj integrace je třeba utnout

Na včerejší kritiku Evropské unie a její hospodářské politiky Václav Klaus navázal také na řečnickém a diskusním fóru Výzva budoucnost v západoněmecké Bochumi. V projevu prezident zdůraznil, že „metody a formy“ evropské integrace mají řadu alternativ. Na rozdíl například od samotného vstupu ČR do EU. „Domnívám se, že přerušení dnešního vývoje je nutností, protože pasivní rozvíjení současnosti nepřináší žádné dobré perspektivy,“ řekl.

čtk

O autorovi| (od stálé zpravodajky LN)

Autor: