Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exprezident Klaus nepovažuje dvacet let Česka v EU za úspěšné období

Česko

  11:38aktualizováno  15:30
Exprezident Václav Klaus vystoupil silně kriticky ke dvacátému výročí vstupu České republiky do Evropské unie. „Za dvacet let úspěšného vývoje České republiky to nepovažujeme,“ řekl jménem Institutu Václava Klause. Dodal, že nesouhlasí s jednostrannými, účelovými hodnoceními. „Hlasoval jsem samozřejmě v referendu proti vstupu do EU,“ řekl Klaus.

Na prvním místo kritizoval současné „zelené poblouznění“ Evropské unie.

„Došlo k masové migraci do samotného centra Evropy, došlo k vzestupu ideologií jako genderismus, došlo k válce na kraji Evropy,“ vyjmenoval další negativa, která podle něj vstup do Evropské unie přinesl.

Žádná pozitiva vstupu do EU Klaus nezmínil

Pozitiva žádná Václav Klaus nezmínil, ani když ho k tomu portál iDNES.cz vybídl otázkou, že jeho názor nebude zřejmě sdílet dost z těch, kdo v referendu vstup Česka do EU podpořili.

V referendu o tom hlasovalo 55 procent voličů, z nichž přes 77 procent, skoro 3,5 milionu lidí, bylo pro vstup do Evropské unie.

Klaus ještě jako premiér v lednu 1996 v Římě za Česko předával přihlášku do EU a byl o sedm let později v Aténách rovněž u podpisu smlouvy o přistoupení.

S postupem času se ale z Klause stal jeden z nejostřejších kritiků současné podoby Evropské unie.

Výhrady vůči EU má od jejího vzniku v roce 1993, kdy na základě Maastrichtské smlouvy nahradila původní Evropské společenství.

„Problematice Evropské unie věnoval od devadesátých let velké množství textů, analýz. Proto jsme se rozhodli, že toto výročí pojmeme trochu retrospektivně,“ řekl bývalý kancléř a Klausův blízký spolupracovník Jiří Weigl. Představil novou Klausově knihu O Evropě.

„Já jsem byl od prvopočátku kritikem toho, v co se zvrtnul evropský integrační proces. Oproti tomu, jak vypadal v prvních dvou, třech desetiletích, kdy šlo skutečně o osvobození, likvidaci bariér na hranicích jednotlivých zemí, prostě liberalizační proces, tak potom, co se stalo začátkem 90. let, to byl zvrat v něco úplně jiného. To jsem od začátku cítil jako velikánský problém,“ uvedl už dříve Klaus.

Bývalý prezident kritizuje snahy o federalizaci Evropské unie a protestuje proti tomu, aby Česká republika přijímala společnou měnu euro. Letos v lednu Klaus vyzval, aby se rozhodnutí o euru nedělalo za zády občanů a předcházelo mu referendum.

Za chybu vlády Miloše Zemana označil, že si nevyjednala výjimku z eura. Klaus, který patří mezi přední euroskeptiky, reagoval na to, že současný prezident Petr Pavel v novoročním projevu vyzval politiky k plnění závazku České republiky přijmout euro.

Exprezident zopakuje k výročí výstup na Blaník

V úterý Klaus také zopakuje svůj výstup na horu Blaník, kde před 20 lety strávil půlnoční moment vstupu České republiky do Evropské unie.

Blaník si zvolil jako symbolické místo, kde chtěl se svým doprovodem strávit poslední minuty života České republiky mimo struktury EU. Půlnoční výstup na Blaník tehdy rezonoval napříč médii a společností.

Klausův spolupracovník z Institutu Václava Klause Petr Macinka k tomu podotkl, že zatímco tehdejší premiér Vladimír Špidla hovořil o vysoké efektivnosti Evropské unie a o nové budoucnosti, Klaus varoval před nepřiměřeným očekáváním, po němž může následovat deziluze.

„Domníváme se, že po dvaceti letech v Evropské unii je na místě setkání pod horou Blaník zopakovat,“ uvedl Klausův spolupracovník Macinka.