Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Euro obnovu zbrzdí

Česko

PRAHA Ekonomika se bude ve střední Evropě zrychlovat, ale podmínkou rychlejšího ekonomického zotavení je podle prezidenta Klause racionální a rychlé vyřešení problémů veřejných financí, tedy vysokých rozpočtových schodků. Václav Klaus to uvedl na pondělní přednášce think-tanku Prague Twenty.

Hlavním hostem konference byl bývalý guvernér centrální banky Izraele a současný šéf společnosti JP Morgan profesor Jacob Frenkel.

Problémem řady středoevropských zemí je podle Klause mimo jiné to, že po přechodu z komunismu převzaly evropský sociální model. Tento model byl podle Klause ve středoevropských zemích zaveden částečně proto, že jej lidé chtěli, a částečně kvůli členství v Evropské unii. „Tento model není přitom přátelský k ekonomickému růstu. Je více statický než dynamický a více se orientuje na stabilitu,“ uvedl prezident.

Konkrétní dopad krize je různý

Krize byla podle Klause do střední a východní Evropy importována, ale zároveň ukázala v plné síle strukturální problémy ekonomik. Její dopad byl na jednotlivé státy regionu rozdílný.

Podle Klause to záviselo kromě dalších faktorů na velikost země a velikosti jejího vnitřního trhu. „Pro větší zemi je jednodušší odvrátit krizi než pro typickou malou ekonomiku závislou na exportu,“ uvedl. Euro podle prezidenta odeznívající hospodářskou krizi přežije. „Ale jeho dlouhodobá krize bude pokračovat a budeme za tento experiment platit velkou cenu,“ uvedl.

Prezident také zdůraznil , že přijetí eura pro Českou republiku není v této situaci v žádném případě aktuálním tématem. Existence jednotné evropské měny je navíc podle Klause důvodem, proč je v Evropě slabý ekonomický růst. „Přechodem k euru jednotlivé země ztratily měnovou politiku a možnost reagovat na rozdílné ekonomické podmínky,“ uvedl. Navíc se podle něj nyní ukazuje, že kvůli euru nebyly země eurozóny skrze vývoj ekonomiky dostatečně varovány před rozpočtovými problémy.

Klaus se rovněž vyslovil pro restrukturalizaci Mezinárodního měnového fondu, který je podle něj „barbarskou organizací“.

„Zvyšování jeho role, která je výsledkem krize, je špatná cesta. MMF je zodpovědný za zaváděná opatření, za která ale neponese zodpovědnost,“ uvedl Klaus.

Prague Twenty vznikl před více než rokem a klade si za cíl diskutovat o zásadních ekonomických a společenských problémech.

Tento think-tank již do Prahy přivezl například profesora Martina Feldsteina, poradce ruského prezidenta pro zahraniční otázky Sergeje Karaganova nebo profesora Harvardovy univerzity Martina Feldsteina.

Autor: