Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus hrozí, že vrátí cenu Konrada Adenauera. Kvůli Machovi

Česko

  17:22aktualizováno  18:44
PRAHA - UVNITŘ TEXT KLAUSOVA DOPISU Prezident Václav Klaus kritizoval německou Nadaci Konrada Adenauera kvůli tomu, že údajně odmítla podpořit konferenci o fiskální unii a dluhové krizi na pražské Vysoké škole ekonomické, pokud by se akce účastnil předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Kdyby se informace potvrdila, zvážil by prý Klaus vrácení ceny, kterou mu nadace v roce 1993 udělila. Vyloučení Macha z konference by podle Klause bylo politickým nátlakem a "brutálním" omezením akademické diskuse. Klaus to uvedl v dopise řediteli českého zastoupení nadace, který zveřejnil na svém webu.

Vysoká škola ekonomická o těchto informacích neví. "Nadace nás o ničem takovém neinformovala," řekl mluvčí školy Jan Martin Rolenc.

ČTĚTE TAKÉ:

Konference pořádaná Centrem evropských studií při VŠE je plánována na 7.března. Strana svobodných občanů na svém webu uvedla, že hlavní sponzor akce, Nadace Konrada Adenauera, oznámil organizátorům, že pokud nezruší Machovu účast, zruší slíbenou finanční podporu konference.

Kdo je Petr Mach

Petr Mach několik let řídil Centrum pro ekonomiku a politiku, které Klaus založil, byl také externím poradcem prezidenta. V roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, která se snaží voliče oslovit euroskeptickým programem. Loni Mach svůj postoj k unii vyjádřil v knize Jak vystoupit z EU. V současné době vyučuje na Vysoké škole ekonomie a managementu.

Petr Mach

"Vůbec si neumím představit, že by se k takovému politickému nátlaku - hraničícímu s vyděračstvím - mohla vaše úctyhodná organizace propůjčit. Znamenalo by to, že už opravdu žijeme v docela jiném světě, než o který jsem usiloval po více než dvě dekády, kdy se pohybuji v české i evropské politice. Musel bych asi zvážit, zda v tom případě nevrátím cenu, kterou jsem v prosinci 1993 od nadace Konrad-Adenauer-Stiftung v Praze obdržel," napsal Klaus v dopise řediteli českého zastoupení nadace.

Zástupce nadace Konrad-Adenauer-Stiftung, Hubert Gehring, označil Klausův dopis za nedorozumění. Celý organizační tým konference na VŠE/CES uvedl, že nařčení prezidenta Klause neodpovídá skutečnosti. "Na konferenci 7.3. jsme kromě pana Macha oslovili i devět dalších řečníků. Poté, co jsme obdrželi dostatek potvrzení zájmu o účast, mimo jiné od Úřadu vlády, Ministerstva zahraničních věcí, z VŠE samotné a od bývalého člena ČNB, jsme účast ostatních oslovených řečníků, mimo jiné pana Macha, odřekli. Toto odvolání účasti nebylo spojeno s žádnými jinými důvody, tedy ani spekulacemi, které uvádí pan prezident Klaus ve svém dopise. Mezi VŠE a KAS nedocházelo v této záležitosti k žádným konzultacím nebo ovlivňování,“ uvedli organizátoři ve svém písemném prohlášení.  

Dopis prezidenta republiky řediteli českého zastoupení Konrad Adenauer Stiftung Hubertu Gehringovi

Vážený pane řediteli,
byl jsem šokován agenturní zprávou, že Konrad Adenauer Stiftung, jako hlavní sponzor konference Centra evropských studií při VŠE na téma Fiskální unie a směřování EU v kontextu dluhové krize, která je plánována na 7. března tohoto roku, oznámila organizátorům, že jestli nezruší účast předsedy strany Svobodných Petra Macha, neposkytne této akci slíbenou finanční podporu.

Stále se snažím věřit, že jde o omyl nebo o chybnou informaci. Vůbec si nechci připustit, že by bylo možné, aby Vaše nadace tímto brutálním způsobem limitovala diskusi na tak závažné téma – tím spíše na akademické půdě. Na Vaší webové stránce jsem našel, že úkolem Konrad Adenauer Stiftung v Praze je hledat a podporovat společensko-politický dialog.

Strana Svobodných je legitimní českou politickou stranou a její předseda Petr Mach je výraznou postavou nejen na naší politické scéně, ale také v odborných ekonomických záležitostech. Několik let řídil také Centrum pro ekonomiku a politiku, think-tank, který jsem založil (v té chvíli s Vaší nadací spolupracoval), dlouhá léta učil na Vysoké škole ekonomické a nyní učí na Vysoké škole ekonomie a managementu.

Ale i kdyby šlo o někoho jiného, vůbec si neumím představit, že by se k takovému politickému nátlaku – hraničícímu s vyděračstvím – mohla Vaše úctyhodná organizace propůjčit. Znamenalo by to, že už opravdu žijeme v docela jiném světě, než o který jsem usiloval po více než dvě dekády, kdy se pohybuji v české i evropské politice. Musel bych asi zvážit, zda v tom případě nevrátím cenu, kterou jsem v prosinci 1993 od Nadace K. A. Stiftung v Praze obdržel.

Věřím, že pochopíte, proč mě tato zpráva tak šokovala. Budu s velkým zájmem očekávat Vaši odpověď.

Václav Klaus

zdroj: www.klaus.cz

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - MECHANIK (40.-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat