Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Klaus je tváří kampaně zpochybňující oteplování

Česko

NEW YORK/PRAHA Václav Klaus proti Alu Goreovi. To je hlavní motiv kampaně proti „panice z globálního oteplování“, kterou včera v amerických denících zahájila organizace The Heartland Institute. Mimo jiné v ní slibuje, že český prezident 24. září na půdě OSN „odhalí mýty o globálním oteplování“.

„Odhalit“ je bude moci přímo Alu Goreovi. Hvězda dokumentu Nepříjemná pravda byla totiž pozvána jako hlavní řečník na slavnostní oběd pro světové politiky.

Pro českou diplomacii je však nepříjemné, že Klaus hodlá své názory vyjadřovat na schůzce, kam přijede jako šéf delegace, jejímž cílem je podpořit naši kandidaturu do Rady bezpečnosti. K té totiž potřebujeme i hlasy států, pro které je hrozba stoupající hladiny oceánů velice reálná.

Přes Klausův slib „razantního projevu... proti falešné hrozbě globálního oteplení“ zůstává český velvyslanec při OSN Martin Palouš optimistou. „Křeslo v Radě bezpečnosti je jednou z hlavních priorit české diplomacie. Očekávám, že pro jeho získání udělá maximum i jednotná česká delegace,“ řekl Palouš LN.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Na konferenci pořádané generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem vystoupí 44 hlav států a vlád a Václav Klaus dostane jen pět minut. I ty nicméně dělají české diplomacii těžkou hlavu. Klaus se totiž bude rozcházet s oficiálním stanoviskem české vlády i Portugalska, které nyní EU předsedá a bude ji tedy na schůzce reprezentovat. Problematika globálního oteplování je navíc na půdě OSN v současnosti jednou z nejčastěji diskutovaných, a tak by Klausův radikální postoj mohl české diplomatické snažení torpédovat. „Pokud by však kritizoval vymýšlení ekologických standardů vyspělými státy, které by mohly dusit rozvoj chudých zemí, žádné protesty by asi nevyvolal,“ uvedl pro LN český diplomat, který si nepřál být jmenován. Objevit by se tam údajně mohl i další známý politik, pro něhož se staly klimatické změny klíčovým tématem - guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.

„Klausovy“ inzeráty

„Svoboda, nikoli podnebí, je v ohrožení,“ stojí v záhlaví inzerátu na třetí straně včerejšího vydání deníku The Washington Times. Pod tímto sloganem je hned další, jehož autorem sice není český prezident, ale pod nějž by se zcela jistě podepsal: „Globální oteplování není krize“. Následují fotografie Klause a Gorea a další Klausův citát ze spisku Modrá, nikoli zelená planeta: „Malé změny klimatu nevyžadují dalekosáhlá restriktivní opatření“. Úplně dole je odkaz na zadavatele reklamy - The Heartland Institute. Tato nevládní organizace se sídlem v Chicagu si Václava Klause vybrala jako protiváhu Ala Gorea patrně na základě jeho vyjádření pro americký Kongres a pozdější diskuse v deníku The Financial Times. Postoje českého prezidenta dokonale korespondují s tím, co analytici tohoto institutu tvrdí: že sice skutečně dochází ke globálnímu oteplování, to je však pouze důsledkem klimatického cyklu a lidská činnost na něj nemá žádný významnější vliv. The Heartland Institute také podobně jako Klaus zpochybňuje „vědecký konsenzus“ na lidském podílu na globálním oteplování a odmítá většinový vědecký názor jako „pavědu“. Klaus není první osobností, která se na reklamách s podobným zněním objevuje. Předtím jim dominovaly tváře Chrise Hornera, autora

Politicky nekorektního průvodce po globálním oteplování a environmentalismu, jehož před časem španělská ministryně životního prostředí označila za „ďábla“, nebo bývalého poradce britské premiérky Margaret Thatcherové Christophera Moncktona.

Co je The Heartland Institute?

* Nevládní (nezisková) organizace The Heartland Intitute vznikla v roce 1984 v Chicagu. Podle vlastních internetových stránek si klade za cíl „vyhledávat a propagovat tržní řešení sociálních a ekonomických problémů“. V minulosti vypracovávala zprávy zpochybňující protikuřáckou legislativu, problémy klimatických změn a naopak podporující deregulaci zdravotního pojištění v USA nebo privatizaci veřejných služeb.

*Nosným tématem veškerých studií a komentářů členů tohoto institutu je minimum vládní regulace ve všech sférách - což je také důvod, proč bývá někdy The Heartland Institute označován za „libertariánský“.

* Údajně by se mělo jednat o „zcela nezávislou organizaci, která není spjata s žádnou politickou stranou, firmou ani nadací“. Totéž, podle tvrzení zakladatele a šéfa institutu Josepha L. Basta, se týká i financování. Podle interních účetních zpráv, které po určitou dobu institut zveřejňoval, však byly mezi častými přispěvateli tabákový koncern Philip Morris a také naftařský gigant ExxonMobil. Obě tyto korporace přispěly The Heartland Intitute během devadesátých let částkami v řádech statisíců dolarů.

* Podezření na spojitost mezi vyzněními studií a sponzory posiluje fakt, že několik členů správní rady působilo ve velkých korporacích, jejich zájmy The Heartland Institute hájí. Roy Marden pracoval například pro Philip Morris, Thomas Walton pro General Motors a jejich bývalý kolega Walter Buchholtz pro ExxonMobil.

taj

Autor: