PRAHA Zatímco vláda horečně hledá nejvhodnější protikrizová opatření, prezident Klaus je klidný. Ekonomická krize prý přejde jako chřipka.
Podle jeho včerejšího vyjádření je její řešení podobné léčení rýmy a chřipky. Neléčená trvá týden, léčená sedm dní, podotkl.
„Liberál ve mně ví, že podobně jako chřipka trvá týden, když chodíte do práce jako já dneska, a stejně týden, když si lehnete a budete do sebe dávat všechny možné doporučené prášky tím či oním panem doktorem. Jednou čekáme týden, podruhé sedm dní,“ řekl Klaus včera po setkání se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem.
Klaus míní, že přestane sama a zásahy státu v tomto procesu hrají miniaturní roli. „Všichni dobře víme, že drtivá většina opatření proti krizi zatím v lidské historii přišla až poté, co ta krize skončila,“ řekl s tím, že krize má svoji vnitřní dynamiku, která se „nedá přeseknout, nedá se smazat, nedá se zlikvidovat“.
Proto podle něj krize nezmizí mávnutím kouzelného proutku, a je tedy jedno, kolik summitů se k ní uspořádá. „Ta krize si svoji daň prostě odnese a to musíme podle mého názoru také přijmout,“ říká Klaus. Proto ho prý netrápí to, zda různá opatření a zásahy vlád přicházejí o hodinu či o týden dříve nebo později.
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) není ke státním zásahům tak striktní. Ekonomika podle něj cílené a fiskálně únosné stimuly nyní potřebuje. „Situace je dnes taková, že banky nepůjčují, soukromí investoři váhají, a tak je potřeba, aby stát motivoval a zvyšoval důvěru bank a investorů, aby pustili peníze do ekonomiky. To však nelze dělat za cenu bezhlavého zadlužování nebo protekcionismu,“ zdůraznil Kalousek.
Vlády evropských zemí přijímají nyní řadu opatření, aby zmírnily dopady globální ekonomické krize. Pro aktivní roli státu je i opozice. „Státní zásahy sice neuspíší překonání krize, ale určitě zmírní její dopady,“ řekl stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Kalousek přesto připustil, že Klausovy obavy z nadměrných státních zásahů jsou pochopitelné: „Je to přirozená obava před neefektivním intervencionismem, který jde ruku v ruce s ještě nebezpečnějším protekcionismem.“
***
O krizi čtěte na stranách 3 a 13
lidí p! ČERNÝ LEDEN 50 000 řišlo o práci Historicky největší nárůst nezaměstnanosti v České republice. Z trhu zároveň zmizelo 23 000 volných pracovních míst.