Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus musí hledat guvernéra

Česko

Zdeněk Tůma překvapil prezidenta nečekanou rezignací na post šéfa ČNB * Začíná boj o jeho místo

PRAHA Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma rezignoval. ČNB opustí už v červenci, přestože jeho mandát měl původně skončit až 12. února 2011. Předčasným odchodem chce zabránit dlouhým měsícům spekulací, kdo se stane jeho nástupcem. „Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší,“ prohlásil odcházející guvernér.

Rozhodl se v neděli a radil se jen s manželkou. Prezidentovi Václavu Klausovi, který ho do funkce jmenoval, oznámil odchod v úterý odpoledne. „Pro pana prezidenta to bylo překvapení. Nejednalo se o informaci, kterou by očekával, ale řešili jsme to zcela věcně,“ říká Tůma.

„Prezident věří, že naše centrální banka bude i nadále fungovat jako doposud a že tento krok nebude mít žádné negativní ekonomické důsledky,“ řekl mluvčí Radim Ochvat. Klaus zatím neřekl, kdy oznámí jméno Tůmova nástupce. Výběr členů bankovní rady je jeho výhradní pravomocí.

Sám odcházející guvernér naznačil, že jedním z motivů jeho rychlého rozhodnutí o odchodu byl rozhovor viceguvernéra Mojmíra Hampla pro rakouský deník Der Standard. V něm ostře napadl Mezinárodní měnový fond za to, že loni úmyslně špatnou interpretací statistiky poškodil Česko. Hamplův atak byl interpretován jako snaha připomenout se razantními názory prezidentovi Václavu Klausovi před výběrem nového guvernéra. Za hlavního favorita byl totiž dosud považován druhý viceguvernér Miroslav Singer. Nicméně oba kandidáti patří k euroskeptikům upozorňujícím na rizika rychlého přijetí eura.

Tůma zároveň uvádí, že odchází dřív proto, aby se příští rok v únoru najednou neměnila většina sedmičlenné bankovní rady. Mandát totiž končí nejen jemu, ale i viceguvernérovi Singrovi a členům bankovní rady Pavlu Řežábkovi a Robertu Holmanovi. Na rozdíl od nich bude mít ale Tůma za sebou už druhé funkční období a nemůže být do bankovní rady znovu jmenován. Odcházející guvernér je přesvědčen, že do budoucna by se centrální bankéři měli měnit v různých termínech. „Považuji za rozumné, aby byl mandát guvernéra časově oddělen od ostatních členů rady,“ říká Tůma.

Pokračování na straně 2

Klaus musí hledat guvernéra Dokončení ze strany 1 Na první pohled to vypadá, že si guvernér nevybral pro odchod nejlepší dobu. Česko má překlenovací úřednickou vládu neschopnou prosadit jakákoliv zásadnější rozhodnutí, která kvůli zrušeným předčasným volbám už měsíce přesluhuje. Ze sněmovny se stalo jeviště předvolební kampaně, kde vládne hlasovací většina Jiřího Paroubka. A teď se na dva měsíce dostává do provizoria ještě centrální banka. Na rozdíl od limitované vlády a rozložené sněmovny by ale rychlá výměna neměla mít na českou ekonomiku žádné negativní dopady. Zkrácení nejistého času, kdy se adepti na příštího guvernéra budou v médiích prezentoval silnými názory, může naopak přispět ke stabilitě. Sám guvernér nedělá žádná zásadní rozhodnutí. O úrokových sazbách a dalších měnových záležitostech rozhoduje celá bankovní rada. Podstatnější bude jméno nového guvernéra. Za Zdeňka Tůmy si centrální banka získala u investorů i ratingových agentur vysokou prestiž. Kvalitní měnová politika výrazně přispěla k tomu, že Česko prošlo finanční krizí lépe než jiné evropské země. Centrální banka rozumnými úrokovými sazbami, které přitom dlouho patřily k nejnižším v Evropě, držela nízkou inflaci. Takže si Češi na rozdíl od Maďarů nebo Lotyšů nemuseli brát půjčky v eurech nebo švýcarských francích, aby získali výhodnější úroky. Tůma o budoucnosti mlčí Žádná z bank působících v Česku se tak v krizi nedostala, na rozdíl třeba od německých nebo francouzských bank, do problémů kvůli obchodům se složitými finančními deriváty. Za Klausovy favority na Tůmova nástupce jsou považováni viceguvernéři Miroslav Singer a Mojmír Hampl. Jsou nejvýraznějšími osobnostmi bankovní rady a s prezidentem sdílí názory na euro i evropskou integraci. Zatímco Zdeněk Tůma býval velmi zdrženlivý a jen čas do času se z jeho přednášek dalo usoudit, že se mu vývoj eurozóny moc nelíbí, Singer i Hampl své názory prezentují v rozhovorech a komentářích často a velmi otevřeně. Oba patří k euroskeptikům roky upozorňujícím na rizika rychlého přijetí eura. Poslední vývoj v eurozóně, která se dostala do nejhlubší krize od svého vzniku, jim dává za pravdu. Zdeněk Tůma zatím neprozradil, co se chystá po odchodu z ČNB dělat. „Pro mě osobně to znamená, že mohu o několik měsíců dříve přemýšlet o svém dalším působení.“ Guvernér naznačil, že jedním z motivů odchodu byla Hamplova kritika MMF

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...