Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Klaus může chtít 101 podpisů. Bez KSČM

Česko

PRAHA Povolební zmatek, dohadování každého s každým a zdánlivě neřešitelné situace. Prezident Václav Klaus se sice v tu chvíli na politiky - jeho vlastními slovy - mračí a kaboní, ale také v podobných situacích ožívá.

Klaus už několikrát prokázal, že když už nedokáže dosáhnout svého (často se mluví o tom, že by se mu zamlouvala obdoba opoziční smlouvy), umí politikům nekompromisně vymezovat mantinely, na kterých trvá. Letos tomu zřejmě nebude jinak.

Špatná zpráva je to především pro Jiřího Paroubka. I kdyby totiž socialisté s komunisty dosáhli na většinu ve sněmovně, prezident by Paroubkovi nemusel umožnit vládnutí s menšinovou vládou opřenou ve sněmovně o KSČM. Alespoň to na začátku května naznačil pro Týden.

V roce 2004 měli socialisté s komunisty pohodlných 111 hlasů, ČSSD pod vedením Vladimíra Špidly ale vládla s lidovci a Unií svobody. V létě roku 2004 i kvůli tomuto modelu vládnutí spolustraníci donutili Špidlu rezignovat na post premiéra i šéfa ČSSD a obě funkce převzal Stanislav Gross. Ustavit menšinový kabinet opřený o komunisty mu ale nedovolil právě Klaus, když si žádal 101 podpisů nekomunistických poslanců. Udělal by nyní prezident, kterému komunisti poprvé pomohli na Hrad a on je tam standardně zve, totéž?

„Nevidím důvod, abych své taktické tahy v povolebním jednání avizoval dopředu. Ale když jste se ptali, zda se ode mě dá očekávat v povolebním jednání nějaká výrazná změna oproti minulosti, odpověděl jsem vám zřetelně, že nedá,“ prozradil Týdnu.

Zajímavý je však také Klausův postoj k přeběhlíkům. Tvrdí totiž, že nové strany jako TOP 09 či zejména Věci veřejné nejsou politicky ukotvené, tudíž „kam bude přebíhat ten či onen poslanec Věcí veřejných, je opravdu úplně jedno a já ani česká veřejnost to určitě nebudeme považovat za přeběhlictví“.

Autor: