27. června 2012 9:51, aktualizováno  10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas odvolal Pospíšila. Nechtěl šetřit, tvrdí premiér

Pospíšil s Nečasem na posledním zasedání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pospíšil s Nečasem na posledním zasedání vlády | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus odvolal na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Předseda vlády svůj krok odůvodnil tím, že v době šetření žádal navýšení prostředků pro svůj rezort. Nový ministr spravedlnosti bude znám do týdne.

Nečas o svém kroku informoval Pospíšila ve středu ráno. "Důvodem je manažerské nezvládnutí rezortu především v rozpočtové oblasti," vysvětlil premiér.

Ministr podle Nečase požadoval v době šetření zvýšení rozpočtu pro rezort. "To by mělo rozkladný účinek na ostatní ministry. Nemohu připustit privilegované zacházení a jinak přistupovat k ministrům za ODS. Nevěřím, že by Pospíšil zvládl rozpočet pro zbytek roku i přípravu rozpočtu na příští rok bez žádostí o navýšení," řekl Nečas.


Podle informací serveru Lidovky.cz bylo odvolání nečekané i pro samotného Pospíšila. Nikdo nic netušil ani na ministerstvu spravedlnosti. Odvolaný ministr nicméně rozhodnutí premiéra přijal. "Respektuji jeho rozhodnutí, je to jeho plná pravomoc," řekl. Myslí si, že vykonal kus dobré práce - prosadil dva právní kodexy a zkrátil délku soudního řízení.

Nyní omezí svoji politickou činnost a bude pracovat pro mecenášku Medu Mládkovou a její muzeum na pražské Kampě. Dodal, že premiér mu informaci o odvolání sdělil zhruba před hodinou.

Náhradu za Pospíšila zatím premiér nechtěl oznámit, ministerstvo podle něj zůstane ODS. "Jisté portfolio kandidátů mám. V tuto chvíli nevidím důvod oznamovat toto své personální rozhodnutí," uvedl Nečas.

Vše o odvolání Jiřího Pospíšila

Miliarda na přeplněné věznice

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil žádal vládu o více peněz pro vězeňskou službu opakovaně. V květnu ale pohrozil, že finance pro přeplněné věznice vystačí jen do půlky června. Tvrdil, že na provoz věznic potřebuje miliardu.

Po více než měsíci přesvědčil vládu, aby mu na provoz a platy vězeňské služby peníze dala a kývla na přidání 700 milionů. Většinu ze zmíněných peněz měl však Pospíšil najít na vlastním ministerstvu. Navíc dostal přislíbeno jen 150 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy.

Ministerstvo spravedlnosti požadovalo navýšení rozpočtu o 350 milionů už loni na jaře, v létě dosáhlo navýšení kapitoly vězeňství o 145 milionů korun, a to pouze přesunem peněz ve vlastním rozpočtu. Pár měsíců poté, v listopadu 2011, žádal ministr spravedlnosti o souhlas s přesunem dalších 75 milionů korun. Také tento přesun vláda odsouhlasila. Pospíšil je devátým ministrem, který opustil Nečasovu vládu.

JIŘÍ POSPÍŠIL

JUDr. Jiří Pospíšil byl ministrem spravedlnosti od července do 2010 do součastnosti. Tuto funkci vykonával i v letech 2006-2009 v první a druhé vládě Mirka Topolánka, dřívě byl předsedou Legislativní rady vlády, a to v období 2006–2007. V letech 2009–2010 byl také děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.

Absolvoval vysokoškolské vzdělání na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2002 získal titul JUDr. V roce 1994 vstoupil do ODA, v roce 1998 pak vstoupil do ODS. Spoluzaložil regionální sdružení Mladých konzervativců v Plzni. Poslancem se stal roku 2002.

ogoOndřej Golis

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?