Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je mi ctí nazývat tě přítelem, píše Zeman Orbánovi. Bojujete i za Západ, míní Klaus

Česko

  12:42
Viktoru Orbánovi poblahopřál k vítězství v parlamentních volbách prezident Miloš Zeman. „Jednoznačné vítězství, kterého se Ti ve volbách již popáté dostalo, je pro mě důkazem dlouhodobé důvěry, jíž se těšíš ze strany svého národa,“ napsal. Také exprezident Václav Klaus poslal maďarskému premiérovi gratulaci. „Není to jen obyčejné volební vítězství, je to vítězství v současném boji o budoucnost západního světa,“ uvedl.

Maďarský premiér Viktor Orbán a český prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech v roce 2018. foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman zaslal v úvodu telegramu Viktoru Orbánovi pogratuloval k přesvědčivému vítězství v maďarských parlamentních volbách. Vyzdvihl, že jsou to právě voliči, a nikoliv média či nadnárodní instituce, kdo je hlavním arbitrem každodenní práce politiků, a jsou to právě oni, kdo vystavuje účet za tuto práci. 

„Maďarský lid Tě podporuje, protože si je vědom toho, že vždy kladeš maďarské zájmy na první místo a služba vlasti Ti je posláním. Tak dlouhé období v čele země je v nynějších časech neustálých změn evropským unikátem a mně je tudíž ctí, že Tě mohu nazývat svým přítelem,“ pokračuje prezident ve svém blahopřejném dopisu.

Zeman doplnil, že vztahy obou zemí se těší výborné úrovni a úspěšně se rozvíjí i vzájemná spolupráce v EU a NATO, přičemž prioritou musí zůstat spolupráce v rámci V4. Je dále přesvědčen, že střední Evropa disponuje velkým potenciálem k prohloubení vzájemné kooperace bilaterálně i na mezinárodních fórech. „Doufám, že budeme mít ještě do konce mého mandátu příležitost se sejít, abych Ti mohl pogratulovat k Tvému úspěchu osobně,“ uzavírá Miloš Zeman.

Je to vítězství nás všech

Blahopřejný dopis vítězi maďarských voleb zveřejnil také bývalý prezident Václav Klaus. „Dovolte mi vyjádřit blahopřání k vašemu přesvědčivému vítězství ve včerejších volbách. Ne jen blahopřání, ale i výraz mé neskonalé radosti,“ uvedl v dopise.

„Není to jen volební vítězství, je to vítězství – bohužel ne konečné – v současném boji o budoucnost západního světa. Je to vítězství vaše, vítězství vašeho národa a země, vítězství nás všech,“ píše Klaus.

„Jsem přesvědčen o tom, že právě toto vítězství vám umožní mluvit v Evropě hlasitěji, což je v současnosti něco, co Evropa (myšleno Evropská unie) potřebuje více než kdy jindy. Vaše vítězství je také velice důležité pro střední a východní Evropu, kde současné progresivistické hlasy podkopávají tolik potřebnou kooperaci v rámci Visegrádské čtyřky,“ dodává Klaus.

Klaus také vyzdvihl Orbánův přístup k válce na Ukrajině. „Co se týče ukrajinské války, váš hlas rozumu také odráží velkou důležitost v současné evropské debatě,“ vzkázal exprezident.

Maďarského premiéra za jeho postoj k ruské agresi na Ukrajině kritizují z mnoha členských zemí Evropské unie, neboť nepovolil dodávky zbraní Ukrajině přes své území. Podle Orbána by to pouze přispělo k rozšíření konfliktu i na tu část Ukrajiny, která ještě nebyla zasažena válkou.

Bývalý český prezident také uvedl, že doufá, že se co nejdříve společně setkají v Budapešti. 

Maďarské volby opět ovládl Fidesz: 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Mohlo by vás zajímat