Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mimořádný útok státní moci na svobodu, ohradil se Václav Klaus vůči pandemickému zákonu

Bývalý prezident Václav Klaus foto: Michal Turek, MAFRA

Bývalý prezident Václav Klaus se v úterý ostře vyhranil proti chystané novele pandemického zákona, který se vládní koalice snaží prosadit v Poslanecké sněmovně v režimu legislativní nouze. Podle něho jde o „mimořádný útok státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva“.
  14:28

„Ve zkráceném procesu – tedy v režimu legislativní nouze, který obchází řádnou veřejnou společenskou i právní debatu – je projednáván vládní návrh zákona, který má umožnit, aby stát – hrubým způsobem a pod hrozbou drakonických sankcí – omezil ústavou chráněné základní občanské svobody vyhláškou tří ministrů,“ upozornil exprezident.

Podle Klause novela pandemického zákona dává do rukou ministerských úředníků možnost zavedení faktického válečného stavu a zmrazení života bez schválení vlády a parlamentu. 

„Alarmující je zejména způsob přijímání tohoto zákona, kdy má být během několika hodin proveden zásah do dělby moci, omezení nezávislosti justice a posílení represívních funkcí státu, přičemž tento spěch je zdůvodňován údajnou hrozbou vzniku podzimní ‚vlny‘ onemocnění covidem,“ pokračoval bývalý prezident.

Klaus doplnil, že útoky na svobodu byly v historii vždy vedeny pod zástěrkou vyšších cílů. „Nedovolme, aby pod záminkou ochrany zdraví obyvatel dostaly vybrané ministerské aparáty do rukou takovouto represivní moc,“ uzavřel.

Poslanecká sněmovna chtěla novelu projednat již v úterý, kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) to však nestihne. Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory patrně na příští úterý. Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že pandemický zákon je pouze jinak pojmenovaný nouzový stav.

Oproti původnímu návrhu se už počítá přinejmenším s jedním ústupkem. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek počítá s pozměňovacím návrhem, který omezí platnost předpisu, a to pouze do listopadu, ne tedy neomezeně.

V centru Prahy demonstrovalo proti přijetí novely kolem 800 lidí.

Odpor proti novele zazněl již také v Senátu. Proti jejímu přijetí hodlá hlasovat senátor Václav Láska. Naopak jeho kolegové Jiří Drahoš a Zdeněk Hraba se přiklánějí k jejímu schválení.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat