21. prosince 2011 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus podepsal rozpočet. Možná se ale ještě změní

Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) přijal na Pražském hradě předsedu vlády Petra Nečase (vpravo) a převzal od něj demisi ministra kultury Jiřího Bessera. O křeslo ve vládě někdejší berounský starosta přišel kvůli případu s financováním  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) přijal na Pražském hradě předsedu vlády Petra Nečase (vpravo) a převzal od něj demisi ministra kultury Jiřího Bessera. O křeslo ve vládě někdejší berounský starosta přišel kvůli případu s financováním | foto: ČTK

PRAHA Prezident republiky Václav Klaus dnes podepsal státní rozpočet na příští rok. Oznámil to mluvčí Hradu Radim Ochvat. Rozpočet počítá se schváleným schodkem 105 miliard, to je o 30 miliard korun méně než představuje letošní schválený schodek.

Vláda ale připouští, že v případě nepříznivého vývoje ekonomiky přijde do sněmovny s úpravou rozpočtu.

Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky v příštím roce o 2,5 procenta.

Podle poslední prognózy však růst zpomalí na jedno procento, což by zkrátilo příjmy o 17 až 18 miliard korun. Materiál rovněž předpokládá, že stát by měl v příštím roce vybrat celkem 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,19 bilionu.

Poslanci přesunuli 'jen' něco přes miliardu

Sněmovna rozpočet schválila minulou středu a prezident ho k podpisu obdržel v úterý. Senát státní rozpočet neprojednává. Opozice rozpočet ve sněmovně již tradičně kritizovala s tím, že je postaven na nerealistických číslech.

PSALI JSME:

Proti předchozím rokům klesl objem peněz a počet přesunů peněz uvnitř rozpočtu. Poslanci letos schválili změny pouze v objemu jedné miliardy a 12 milionů. Na návrh ministra financí Miroslava Kalouska poslanci přesunuli 800 milionů korun na podporu sportu, 100 milionů na podporu kulturních památek a dalších 100 milionů na sociální projekty.

Na návrh sněmovních výborů posílili o dva miliony korun peníze na obnovu historických kolejových vozidel. Dalších deset milionů přesunuli uvnitř rozpočtu ministerstva zemědělství. Z toho pět milionů korun má jít na podporu svazu včelařů a dalších pět milionů obecně prospěšné společnosti Institut celostní péče o koně.

Lidovky.cz, ČTK