4. června 2010 9:36, aktualizováno  13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus pověřil Nečase jednáním o sestavení vlády

Prezident Klaus pověřil Nečase jednáním o sestavení vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus pověřil Nečase jednáním o sestavení vlády. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes pověřil lídra ODS Petra Nečase jednáním o sestavení většinové vlády. Učinil tak poté, co ho Nečas seznámil s plánem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vytvořit většinový kabinet.

Nečas má Klause do dvou týdnů informovat o výsledcích. Vítězná ČSSD nemá nyní v podstatě šanci sestavit životaschopnou vládu.

"Rozhodl jsem se požádat vás, abyste vedl na politické scéně jednání, jejichž cílem je ustavení vlády s většinovou podporou Poslanecké sněmovny," řekl Klaus. O dalším ústavním postupu se prý prezident rozhodne za dva týdny, kdy ho má Nečas seznámit s výsledky rozhovorů o budoucí koalici.

ČTĚTE VÍCE:

Podle odcházejícího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se nyní sociální demokraté musí připravit na opoziční roli.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že krok prezidenta respektuje a vítá.

Pověření jednat o sestavení vlády je pouze neformálním krokem, který není nijak popsán v ústavě. Neznamená to ještě jmenování premiérem, o kterém hovoří ústava. Tento mezikrok, ale v minulosti využíval jak Klaus, tak jeho předchůdce Václav Havel, aby usměrňovali povolební jednání.

"Budeme pracovat velmi tvrdě, velmi usilovně a soustavně na tom, abychom České republice co nejdříve přinesli životaschopný vládní projekt, který bude ku prospěchu naší země a zaměří se na klíčové problémy jako je zastavení zadlužování, boj proti korupci a podporu ekonomiky a posilování právního státu," řekl Nečas.

Poražený vítězný Sobotka
Na Hrad po něm zamířil i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Klaus ale nakonec své rozhodnutí, koho pověří sestavením vlády oznámil ještě před jednáním s ním. Sobotka je zástupce vítězné strany ve volbách. Dosud přitom bylo zvykem, že první pokus k sestavení vlády patřil právě představiteli vítězné strany.

Petr Nečas předpokládal, že ho Klaus pověří jednáním o sestavení vlády, řekl to včera v České televizi.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky