Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Klaus proti vzpurnému čekateli

Česko

Prezident odmítl jmenovat soudcem „rebela“ Petra Langra. Nenechá si prý od soudu nic nařizovat

PRAHA Spor prezidenta Václava Klause s odbojným soudním čekatelem Petrem Langrem pokračuje.

Klaus nadále trvá na svém téměř tři roky starém rozhodnutí nejmenovat Langra soudcem.

V roce 2005 Klausovi vadilo, že je Langer příliš mladý na to, aby oblékal talár.

Dnes prezident pro změnu vzkazuje, že si nenechá mluvit do svých pravomocí.

Městský soud v Praze loni v červnu Klausovi uložil, aby do dnešního dne Langra do funkce soudce buď jmenoval, nebo své záporné rozhodnutí odpovídajícím způsobem vysvětlil.

Prezident Klaus již včera oznámil, že Langra soudcem nejmenuje a že si počká na názor Nejvyššího správního soudu.

Pokud by totiž prý Klaus vyhověl verdiktu městského soudu, hrozilo by, že poruší ústavu.

„Rozhodnout jinak by znamenalo, že jmenování do ústavních funkcí lze na prezidentovi soudně vynutit a že jeho jmenovací pravomoci jsou přezkoumatelné ve správním řízení, což je v rozporu s tím, co deklaruje ústava,“ vysvětlil prezidentův postoj ke kauze jeho mluvčí Petr Hájek.

Klaus hodlá v krajním případě hnát spor o rebela čekatele až k Ústavnímu soudu.

Soudní čekatel Petr Langer, který nyní pobývá na stáži v Německu, se Klausovým rozhodnutím nechce nechat odradit. „Stále stojím o to, být soudcem, a pevně věřím, že se jím jednou stanu. To, zda mne jednou do soudcovského stavu uvede Václav Klaus, ovšem nedokážu odhadnout,“ řekl Langer včera LN.

Langer patří do skupiny 32 soudních čekatelů, které Klaus odmítl jmenovat v březnu roku 2005 soudci, protože jim ještě nebylo třicet let. Prezidentovo rozhodnutí tehdy vyvolalo vlnu nevole jak mezi soudci, tak na ministerstvu spravedlnosti. Langer tehdy považoval Klausovo rozhodnutí za diskriminační, obrátil se proto ještě s několika dalšími kolegy na soud.

Prezident mezitím méně odbojné čekatele postupně do soudcovských funkcí jmenoval. Stejně jako ty, kteří své žaloby stáhli.

Nejvyšší správní soud se až donedávna zabýval jinou prezidentovou námitkou týkající se věku.

O Klausově stížnosti totiž rozhodovaly a rozhodují i dvě soudkyně, jimž v době jejich jmenování bylo také méně než třicet let.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Soudkyně Dagmar Nygrínová oblékla talár ve čtyřiadvaceti letech, její kolegyně Marie Turková se stala soudkyní, když jí bylo 25 let. Klaus se domníval, že by ve věci mohly být podjaté, a v listopadu požádal o jejich vyloučení z rozhodování.

Senát Nejvyššího správního soudu pod vedením předsedy Petra Příhody ovšem 2. ledna letošního roku rozhodl, že soudkyně Nygrínová a Turková podjaté být nemohou. O Klausově stížnosti tak bude po dvouměsíčním zdržení rozhodovat senát, v němž zasedají.

***

Klaus v. mladí soudci Věkovou hranici 30 let stanovil soudcům zákon v roce 2003. Nevztahoval se ale na mladší právníky, kteří byli v té době již soudními čekateli. V březnu roku 2005 odmítl Václav Klaus jmenovat soudci 32 čekatelů, kteří tuto podmínku splňovali. Osm čekatelů se obrátilo na soud, nejvytrvaleji z nich proti Klausovi postupuje Petr Langer. Zatímco ostatní se již většinou jmenování dočkali, Langra Klaus stále odmítá.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...